Главният редактор на „Труд” Петьо Блъсков заяви, че той е Калоян Стоев – неизвестният автор на публикацията, след която прокуратурата започна проверка за сключени договори в Министерството на правосъдието. Признанието беше направено в „Лице в Лице” по bTV.
Блъсков обоснова решението на редакцията на вестника с аргумента, че писането под псевдоним е честа практика в България. Според него само така могат да бъдат предпазени източниците на изданието в правосъдното министерство.
„По цял свят тази вестникарска технология се ползва... не само вестникарска...обикновено се знае кой зад кой псевдоним се крие... Но да ви кажа писането под псевдоним в българската журналистика е изключително много разпространено", заяви Блъсков.
„Писането под псевдоними обикновено се прави по една много важна причина - това са източници от едно ведомство. Ние имам източници вътре във ведомството. Няма начин... няма друг начин да изкопчим подобни факти от администрацията, от властта... Не искаме да разкриваме тези източници."
Главният редактор заяви, че неговото издание не е единственото в България, което прибягва до журналистическия похват. Той избегна да коментира дали написването на въпросната статия не е обвързано с желание да се компрометира оглавяваното от Христо Иванов ведомство – процес, който би повлиял на обществения дебат за предстоящата правосъдна реформа.
В отговор на въпрос за отправените от съпредседателя на „Реформаторския блок” Радан Кънев обвинения, Блъсков подчерта, че не бива обществените коментари да се занимават с автора на статията и скритата му самоличност, а със съдържанието ѝ.
От разговора в „Лице в Лице” стана ясно, че, все още, представител на „Труд” не е бил призован в прокуратурата. Главният редактор на „Труд” изяви готовност да изясни случая пред главния прокурор Сотир Цацаров.
Изказването на Блъсков бе направено в рубриката „Право на отговор” след коментар на Радан Кънев от миналата седмица относно поводът на започналото разследване срещу правосъдния министър Христо Иванов. Съпредседателят на „Реформаторския блок” осъди начина, по който се стекоха събитията – по думите му една „фалшива” публикация предизвика „шумни” дейности от страна прокуратурата. Резултатът е „черен пиар” за правосъдния министър в момент, в който злепоставянето на Христо Иванов би било използвано срещу него в дебати за предстоящата съдебна реформа.