Шестимата българи, които бяха в плен на бунтовници в Южен Судан, вече са на безопасно място. Агенция Ройтерс разпространи кадри с тях и интервю с пилота на хеликоптера.
Сънародниците ни вече са на сигурно място в база на ООН и до края на седмицата ще се завърнат у нас. Екипът работи за Световната продоволствена програма на организацията.
Хеликоптерът им бе принуден да се приземи при изпълнение на полет от Южен Судан към столицата Хартум.
Пилотът Любомир Гелев разказа, че не е забелязал да са ударени от противовъздушна ракета, а са предположили технически проблем: "Горивото започна да спада твърде бързо, затова взехме решение да се приземим възможно най-бързо".
Шестимата българи казаха още, че бунтовниците са се отнесли добре с тях след като са установили тяхната самоличност и са проверили товара в хеликоптера.
"Държаха ни два дни в планините и се отнасяха добре с нас. Оценяваме това. Особоно след като казаха, ча са ни проверили в столицата на провинцията Румбек и техни хора са подтвърдили, че ни познават. След това всичко беше наред", разказа Гелев.
Бунтовниците са подозирали, че хеликоптерът е част от правителствените сили, след като от началото на година се покачи напрежението между тях и управляващите.
"За всеки полет имаме план, властите го приемат и казват "да", в него е написано кога излиташ, къде летиш и на каква височина. Никой не беше казал нищо, просто го приеха. Защо?", изрази възмущението си българският пилот.
"Въпросът е защо суданското правителство позволява на хеликоптери с хуманитарни работници да прелитат над такава зона, особено по време на сериозен конфликт", запита и говорителят на групировката Арну Лоди.
Междувременно президентът на Южен Судан и лидерът на революционния фронт подписаха споразумение за поделяне на властта, с което демонстрираха воля за спиране на конфликта.
Как български пилоти се оказват в Африка?
Както в Судан, така и на много други места по света работят редица международни организации.
За да станеш част от някоя мисия, се изисква солидна подготовка, особено за по-размирните региони. Международната организация по миграция, например, има над 400 служители в Судан.
"Преди да бъде изпратен на мисия, където има криза, преминава през специални курсове, които го подготвят за ситуацията в конкретната страна", обясни Радослав Стаменков от организацията.