Здравният министър в оставка Петър Москов получи три обвинения по повод бартера с ваксини извършен с Турция. Това стана ясно от говорителя на главния прокурор Румяна Арнаудова. По-рано днес стана ясно, че за безстопанственост ще отговаря и зам.-здравния министър Адам Персенски.

Москов е привлечен като обвиняем в съучастие със заместника си Адам Персенски. Персенски е бил изключително деен помощник на Петър Москов, каза Арнаудова. Двамата са целели да набавят облага за министерството и от техните действия са настъпили значителни вредни последици както от имуществен, така и от неимуществен характер.

Нарушавайки законовите процедури министър Москов е приел дарение от Турция. В разрез със законовите регламенти МЗ е заплатил ДДС върху 200 хил. броя ампули и разходите по доставката на ваксините. 323 хил. лева са настъпилите имуществени последици от действията на Петър Москов.

Неимуществените вреди за държавата са в това, че Петър Москов е създал недоверие у гражданите относно ваксинирането на деца.

Второто обвинение на Петър Москов е свързано с т.нар. износ на ваксини. Дарението, което е направила българската държава е трябвало да отговаря на българските закони. С действията си обаче Москов е ощетил и държавното дружество „Бул Био”.

Третото престъпление, в което Петър Москов в момента се обвинява е за безстопанственост, каза още Арнаудова.

Министърът в оставка заяви, че не разбира защо е обвинен. Според него няма нищо притеснително в сключения договор за бартер

Обвинения и за Персенски

По отношение на Персенски е взета мярка „подписка”, такава е предвидена и за министър Москов, заключи Арнаудова.

Снимка: БГНЕС

Персенски посочи по-рано през деня, че стойността на ваксините, които българската страна е дарила на турската е около 300-400 хил. лева. Става дума за ваксините срещу туберкулоза, които ние сме дарили на Турция. "Никой не казва, че ваксините Пентаксим, които ние сме получили от Република Турция са за 3-4 млн. лв., но това няма никакво значение, защото ние сме ги получили”, каза той. "Вие смятате ли, че ако получиш нещо за 4 млн., а дариш нещо за 400 хил. е престъпление. Не, и аз така смятам. Те ни обвиняват само за това, което сме дали - нещо за 400 хил. лв., никой не смята че сме взели нещо за 4 млн. лв.”, продължи зам.-министърът.

Обяснения ще дадат всички министри

Говорителят на обвинението посочи още, че предстои всички министри да бъдат разпитани, за да се разбере по каква процедура са одобрили споразумението за бартера с Турция.

„СГП в рамките на утрешния ден ще разпита всички министри от МС за това по каква процедура са били взети техните подписи, кой им е носил документите за подпис и към това предложение имало ли е допълнителни документи, финансова обосновка и какви са били мотивите за вземането на това решение неприсъствено без обсъждане, а само въз основа на писмени документи“, каза тя.

Една година по-рано

Скандалът започна още от лятото на 2015 г. Тогава заради провалени търгове ваксините за деца срещу 5 животозастрашаващи заболявания свършват. Ведомството на Петър Москов се обръща за помощ към Южната ни съседка. И така у нас пристигат 100 хил. броя ваксини срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит и хемофилус инфлуенце тип Б.

Като бонус получаваме още толкова препарата срещу Хепатит Б. В замяна даваме 5 милиона български ваксини БЦЖ.  Месеци по-късно прокуратурата ги спира от употреба. Тогава здравният министър д-р Петър Москов обяви, че те не са вредни. От обвинението уточниха, че ваксините не са вредни, а не са разрешени за употреба у нас.

Още тогава се появиха съмнения дали сделката е икономически изгодна.

Стойността не е описана в споразумението между двете държави. Министър Москов обаче изчисли, че сме получили 100 хил. по 17,5 долара на доза, което тогава е излизало 3 140 000 лв. Нашата ваксина по данни на ведомството струва около 0,08 лв., а 5-те милиона дози, които сме изпратили на Турция са стрували 413 375 лв.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement