Европейският съд за правата на човека се произнесе вчера по искане за спешни привременни мерки относно планираното за 13 юли събаряне на къщи с. Гърмен. Съдът поиска от българското правителство, на основание правило 39 от Правилата на Съда, да спре разрушенията, „докато не осигури жилище на уязвимите жалбоподатели (роми)”.
Искането за привременни мерки беше отправено до съда същия ден от адв. Даниела Михайлова, ръководител на правната програма на СНЦ „Инициатива за равни възможности”, пълномощник на засегнатите от планираното събаряне семейства, със съдействието на Красимир Кънев, Председател на БХК и адв. Александър Кашъмов.
„Предприемането на депозиране на искане за привременни мерки остана единствената възможност пред засегнатите семейства, след категоричния отказ на отговорната администрация да бъде преосмислено взетото решение за събаряне на единствените домове на хората. Тези действия на администрацията са насочени единствено срещу ромите, въпреки съществуването на огромен брой други незаконно изградени постройки в страната. Това селективно по-неблагоприятно отношение представлява дискриминация на етническа основа и сериозно нарушение на основни човешки права, гарантирани от Конституцията на България и международното законодателство”, коментира адв. Михайлова.
До събарянето на къщи в Гърмен се стигна след протести на българи от селото срещу кражби на ромите. Те поискаха да бъдат съборени всички незаконно построени къщи на роми в Гърмен. На 29 юни бяха съборени първите 4 къщи в ромската махала в селото.