Депутатите трябва възможно най-бързо да приемат предложените промени за частните съдебни изпълнители, за да бъде спрян произволът спрямо дребни длъжници. Това подчерта омбудсманът и вносител на текстовете Мая Манолова в студиото на „Лице в лице”.

„Срещу себе си имаме един изключително могъщ противник – по техни данни, има 200 000 изпълнителни дела за миналата година, при 108 лв. първоначална такса това прави 20 млн. Събрани са 1-1,5 млрд. вземания, при 10% тежест на дълга това са 150 млн., при 20% - 30 млн. С всеки ден от страна на депутатите, те прибавят по 1 млн. допълнителни разходи на длъжниците, съпътстващи плащането на основния дълг”, подчерта общественият защитник.

Тя подчерта, че ЧСИ имат своето място и трябва да се изпълняват съдебните решения, но „не трябва да сваляш от един човек 10 кожи”. Манолова даде пример с млади семейства в Ямбол, които след връщането си от чужбина са установили, че жилищата им са продадени на безценица за дългове от по под 1000 лв.

Затова и тя предлага конкретни промени. На първо място трябва да отпадне призоваването чрез разлепяне на съобщения и да се замени с такова по настоящ адрес, месторабота или по роднини, за да е сигурно, че човек ще знае, ако е даден на ЧСИ.

Освен това, Манолова настоява в хода на производството гражданинът да бъде уведомен за банковата сметка, с плащане по която може да погаси дълга си без да се стига до допълнителните такси на съдебния изпълнител. По думите й не е нормално и при дължими 100 лв. да се запорират всички сметки на длъжника.

Тя посочи, че към момента и оценките на жилищата не подлежат на обжалване, като това трябва да се промени.

„Там се печели страшно много, става дума за много сериозни пари. Имам вътрешна информация, че някаква част от тези пари е събрана за противодействие, включително и за дискредитираща кампания по отношение на мен”, отбеляза Манолова.

По думите й обаче има риск България да плати солено, ако не промени законодателството си, защото вече има случай, в който гражданин осъжда държавата си заради продадено на безценица жилище при събирането на малък по размер дълг (в Словения).

Председателят на правната комисия Данаил Кирилов е коментирал пред омбудсмана, че е готов да участва в кръгла маса по темата, в която да се чуе и позицията на ЧСИ.

Друг законопроект, за който Мая Манолова ще настоява да бъде приет, е срещу т.нар модерно робство: „Работодатели, при първите затруднения, не плащат заплати, продават фирмата на някой клошар и продължават на същото място под ново име. Потърпевшите, тези, които пият студена вода, са тези, които са работили за фирмата понякога 10-20 г. и то при условия, които са наистина мизерни”.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement