Недостиг от над 108 млн. лв. в бюджета на Здравната каса до края на годината се очертава на основата на изпълнението на здравноосигурителни плащания към август. Прогнозата направи управителят на Здравната каза д-р Румяна Тодорова на пресконференция.
Здравната каса разчита на средства от спестени пари от административни разходи, на вътрешния оперативен резерв и на това парламентът да разреши да се освободят пари от резерва, който е на депозит в БНБ.
С тях трябва да бъде покрит недостига, който ще се натрупа до края на годината. Той е най-малък в специализираната доболнична помощ, денталната медицина и при медицинските изделия. Най-голям преразход има при средствата за болнична помощ и лекарствата.
Проблемът с онколекарствата
Голям процент от недостига при болниците се формира от медикаментите за онкоболни. Заради това от НЗОК планират проверки на всички лечебни заведения, където се лекуват хора с онкологични заболявания.
109 млн. лв. е изплатила Здравната каса на болниците за медикаменти за онкоболни. В бюджета за 2013 г. са били предвидени само 90 милиона, а миналата година са били нужни 116 милиона.
В същото време от касата отчитат, че все още на места има липса на лекарства и дори се налага пациентите да си ги купуват сами. В касата е получено писмо от пациент на варненската болница „Св. Марина", който е платил близо 5 000 лева, за да си осигури иначе безплатното и гарантирано от държавата лечение.
„Св. Марина” е една от водещите по разход болници. Ние сме изплатили абсолютно всичко, те са изчерпали своите пари за четвърто тримесечие, ние и това сме разрешили и продължаваме да плащаме на тези болници и въпреки това се връщат пациенти”, коментира управителят на НЗОК д-р Румяна Тодорова.
По този повод от болницата по-късно разпространиха опровержение, с което твърдят, че „за пореден път се прехвърля проблемът от „болната глава“ на „здравата“.
„Към настоящия момент, няма сключен договор за заплащане на дейностите по лечение, нито е определена сумата, която здравната каса ще заплати на лечебното заведение до края на 2013 г. Това се дължи на порочното и некомпетентно планиране на средствата от предното ръководство на НЗОК, които се изчерпаха още през месец юни, т.е. ако някой е оставил болните без лекарства, то това не е болницата, а Здравната каса”, подчертаха от „Св. Марина” в съобщение до медиите.
Кой е виновен?
Според Тодорова трябва да се провери дали се увеличава броят на онкоболните или преразходът за лекарства се дължи на по-високи цени.
Д-р Станимир Хасъдржиев от Националната пациентска организация е категоричен, че проверка на лечебните заведения може да се направи, но в никакъв случай не трябва да се вменява вина на пациентите, защото те нито избират кога да се разболеят, нито от какво.
„Съвсем естествено е, когато един човек се разболее, да иска да се лекува и да иска да оцелее и смятам, че е отговорност на държавата и на институциите да защитят това право на хората, а не да прехвърлят вината за финансовите си несгоди върху пациентите”, подчерта Хасърджиев.
„Изненадващият” дефицит
Лекарският съюз не е изненадан от големия дефицит. Експерти на съсловната организация още в края на миналата година прогнозираха, че касата ще приключи с недостиг от над 100 милиона лева.
„Не може България в система на солидарна система на здравно осигуряване да си позволява да има около 2 милиона здравно неосигурени лица, които независимо, че са здравно неосигурени, под една или под друга форма се явяват ползватели на здравни услуги, минавайки през спешните центрове, през спешните кабинети, но за тях никой не заплаща. Ако те не могат то държавата трябва да влезе във функциите си и да започне да плаща за тях здравните си осигуровки”, посочи д-р Димитър Ленков, главен секретар на БЛС.
Дали парламентът ще разреши актуализация на бюджета на касата най-вероятно ще стане ясно в края на септември.
От здравната каса планират увеличаване на контрола над договорните партньори. Съвместно с агенция „Медицински одит" ще изработят правила за съвместни проверки, защото на този етап здравната каса не може да контролира качеството на медицинските услуги в лечебните заведения.