Министърът по европейското председателство обясни, че скандалът с ремонта на сградата на НДК няма да повлияе на българското председателство на ЕС. Отнемането му пък е новината, попадаща в категорията "фалшиви".
Лиляна Павлова, министърът на културата Боил Банов и вицепремиерът Томислав Дончев, които в различни периоди са били принципали на НДК, бяха изслушани от анкетната комисия в парламента.
От министъра на културата стана ясно, че вицепремиерът от служебното правителство Деница Златева е дала разрешение по анекси за доставка на техника и ремонти в НДК и е освободила от отговорност Мирослав Боршош като му е приела отчета за 2016 г.
Пред bTV тя коментира, че по време на служебното прав не са сключвани договори и провеждани обществени поръчки за НДК.
Томислав Дончев обясни, че още в предишния кабинет Борисов като принципал искал оздравителен и инвестиционен план, но такъв не му бил предоставен въпреки натрупаните финансови загуби от дружеството.
Лиляна Павлова допълни, че е наредила четири проверки за управлението на НДК.
Установени са притеснителни факти, че ремонтите се извършават без одобрен работен проект за необходимите работни дейности нито към НДК, като възложител нито към ДАГ. „За целта инициирах проверка през МРРБ и предложих ДНСК да влезе на проверка. Няма одобрен работен проект на строежа”, каза тя.
Томислав Дончев коментира, че искрено се надява парите да са вложени в строителни материали. „дали е така, за съжаление не беше споменато,т разследване на компетентните органи", каза той.
Павлова посочи, че няма риск за председателството и подобни съобщения са в категорията „фалшиви новини”.
„Категорично не става въпрос за отнемане на българското председателство. Такава процедура няма, не съществува и не е поставяна. Лично аз го категоризирам като фалшива новина”, заяви тя.
Министрите се надяват закъснението в строително-ремонтните дейности да бъде наваксано до началото на председателството.
Позицията на Боршош
Изнесената информация от министър Лиляна Павлова пред Временната комисия за установяване на факти и обстоятелства за разходването на средства, предоставени целево на НДК за подготовка на българското председателство на ЕС, е невярна и непълна, се казва в позиция на бившия директор на НДК Мирослав Боршош, изпратена до медиите.
"Нейните твърдения целят да отклонят вниманието от сериозното забавяне в логистичната и техническа подготовка на Председателството по причини, които не са от компетентността на ръководството на НДК. Министър Павлова търси да оправдае неуспешния си опит за отстраняване на професионалното ръководство на НДК и подмяната му с политическо такова", заявява Мирослав Боршош.
Всички решения, свързани с ремонта на НДК за Председателството, са колективни и с тях са ангажирани експерти от множество институции и ведомства, които са давали своите становища в целия процес, посочва той.
"Категорично не споделям силовия опит покрай Председателството НДК да се преформулира от успешно работещ културен институт в мъртва инфраструктура за отдаване под наем. Това би било връщане към най-мрачните времена от историята на НДК", заявява Боршош.