Още една крачка напред към подписването на Договора за добросъседство и приятелство с Македония – Народното събрание прие с пълно единодушие Декларация, с която подкрепя подготвения текст.

Всички 206 депутати, които присъстваха в залата, гласуваха за нея – невиждан консенсус. След совалки, правителството успя да си осигури подкрепата на опозицията и да изработи такъв проект, който да бъде внесен съвместно от петте партии в парламента.

Днес оценката за крачката, която България и Македония правят, беше, че излизаме от ледников период в отношенията си.

Външният министър Екатерина Захариева обяви още, че мнозинството от македонците искат приятелски отношения с нас, а протестите срещу сближаването ни в Скопие са били малобройни.

Договорът, обсъждан повече от 15 години, се събра само в 14 члена. Той е рамков и затова беше коментиран като по-скоро рутинен.

Най-интересният текст в него е асиметричен т.е. само Македония се задължава да не поставя въпроса за признаване на македонското малцинство у нас. Гаранции, че това няма да се случи обаче не са записани в договора.

Според специалисти обаче развитието на подобна хипотеза не е с висока степен на вероятност, тъй като Македония иска да задвижи по-бързо процеса на присъединяване към ЕС и НАТО, блокиран през 2008 г. Тогава той беше блокиран от Гърция заради спора й за името на бившата югорепублика.

След подписването на документа се предполага, че всички министерства могат да сключват ресорни спогодби.

Друг интересен момент в тестовете е, че до 3 месеца след влизането на договора в сила трябва да бъде създадена експертна комисия на паритетен принцип, която да разглежда историческите и образователни въпроси, „за да допринесе за обективното, основаващото се на автентични и основани на доказателства исторически извори за научно тълкуване на историческите събития”.

Въпросната комисия ще трябва да представя ежегодни доклади за работата си. 

Договорът с Македония е сред водещите теми в техния печат, като реакциите варират в двете крайности.

„Алфа ТВ” отбелязва, че чрез него София може да попречи на членството им в Европейския съюз.

„Нова ТВ” обаче фокусира вниманието върху изказването на премиера Зоран Заев, че споразумението ще помогне най-отчетливо на младите хора.

„Република” цитира българския премиер Бойко Борисов, който очаква с договора да спре антибългарската пропаганда.

Има и историци, които в социалните мрежи предричат „огромни щети за Македония”.

„Дойче веле” пък определя процесите около бъдещия договор като „много шум за нищо”.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement