При инцидента в Хитрино дерайлираха цистерни с огромно количество силно избухливи газове, които са по-тежки от въздуха. Какви рискове крие операцията за източването им? Обясняват Таня Илиева и енергийният експерт Васко Начев.
Девет от цистерните са пълни с втечнен пропилен. Става дума за общо 360 т избухлив газ, който се използва в производството на пластмаса, бои, разредители и др. В останалите три цистерни има 120 т пропан -бутан – още по-тежко и силно избухливо вещество.
Защо операцията е толкова рискова?
Ако няма вятър, газът се натрупва много ниско над земята и при силен теч може да се разстеле над обширни пространства. Така само една искра би могла да опустоши огромна територия.
За сравнение, виждали сме как при взрив само една бутилка пропан-бутан от 10 кг, използвана за битови нужди, се унищожават цели апартаменти.
Именно затова е изключително важно в района на цистерните да не се допускат хора.
Пропанът се превръща в течност при минус 16 градуса и нощем може да се получат т. нар „възглавници”. Затова е толкова строг пропускателният режим. Над 90% от всички аварии в сектора са поради субективен фактор, коментира енергийният експерт по нефт и газ Васко Начев.
Трябва да се прояви търпение, защото всяка грешка може да е фатална. Всяка цистерна трябва да бъде проверена за прехвърлянето на газа, добави той.
По-рано днес премиерът в оставка Бойко Борисов обяви, че операцията по обезопасяване на дерайлиралата цистерна може да продължи 10 дни.