Изнесени екипи и ново райониране на спешната помощ е включено в Националната здравна карта. Идеята е на територията на 13 от областите в страната да бъдат осигурени допълнителни лекари и линейки, които да гарантират бързото достигане до пациентите.

Анализите на Министерство на здравеопазването показват, че трябва да бъдат създадени 17 изнесени екипа на спешна помощ. Проектът на здравната карта освен това посочва изрично всеки един от филиалите на центровете за спешна медицинска помощ за кои населени места отговаря, независимо от това дали са в същата или съседна община. Целта е бърз достъп на пациентите, които имат нужда от спешна медицинска помощ.

Снимка: bTV

В Центъра за спешна медицинска помощ Смолян работят 25 линейки. 10 от тях са високопроходими. Предвижда се да бъде изнесен екип в село Борино, което е център на най-малката община в областта. И там, както в цялата страна, проблем е липсата на достатъчно кадри.

„Това е проблем, който може би трябва да търсим някакво друго разрешение на национално равнище. Специално за нашите екипи по щат са 33-ма лекари, а при работят 15. Всъщност другите, просто лекарските места, на тях работят фелдшери”, обясни д-р Велин Денев -дректор на ЦСМП - Смолян.

Проблем може да има и заради това, че в нито един нормативен акт в страната не е дефинирано какво точно е изнесен екип.

„Което означава съдбата на около 250 мои колеги, които няма да знаят дали в линейките ще чакат повикванията или ще имат някакъв стационар, в който ще бъдат разположени. Не е ясно какви ще бъдат тези екипи”, коментира д-р Десислава Кателиева - председател на Националната асоциация на работещите в Спешна медицинска помощ в България.

След приемането на здравната карта всички филиали ще трябва да отговарят за населените места, които са записани в нея, дори и да са извън територията на съответната община.

 

Снимка: bTV

„Това беше направено на база на разстоянията от филиалите до всяко населено място и времето, за което може да достигне екипът до там, а не това дали е в състава на съответната община или не”, обясни д-р Ваньо Шарков - зам.-министър на здравеопазването.

Здравният министър днес представи картата и на депутатите от ресорната парламентарна комисия.

„Картата казва това, което всеки един от вас е говорил в годините. Имаме недобре развита доболнична помощ и трябва да я развиваме”, заяви министърът на здравеопазването Петър Москов.

Обсъжданията на проекта продължават, очакват се и предложения от заинтересованите страни.