Двама отведени в полицията и предупредени с протокол; присъствие на провокатори и оплаквания за насилие срещу протестиращи, което полицията отрича – това е равносметката от снощния протест в Асеновград, избухнал след като дни по-рано група младежи от ромски произход нападнаха ученици и треньори от клуба по гребане в града.
Около час и половина 500 протестирщи стояха при паметника на цар Иван Асен снощи, след това запяха патриотични песни, а после тръгнаха на шествие из града.
Някои от протестиращите обаче твърдят, че демонстрацията им е била опорочена от провокатори, които са били от футболни агитки – неясно дали местни или не, които скандирали расистки призиви.
Баща на един от участниците в протеста показа снимки на младеж, който има по тялото си следи – твърди се, от бой с палка.
Според свидетел групичка от 60-ина души, „предимно деца”, се е запътила към ромската махала, но била пресрещната от полицаи. Същият свидетел твърди, че е видял полицаи да удрят един младеж с палка.
Според други данни става дума за група лица, които са били във видимо нетрезво състояние.
Полицията категорично отрича да е имало насилие.
От местната прокуратура дадоха извънреден брифинг, на който потвърдиха, че има 9 задържани лица за инцидента, след който избухнаха демонстрациите, и им е повдигнато обвинение за хулиганство.
Част от арестуваните ще получат обвинение и за нанесени телесни повреди, а също и за отправени закани за убийство.
Протестиращите пък заявяват, че демонстрациите им ще продължат до понеделник.
Напрежението в Асеновград беше коментирано в студиото на „Тази сутрин” от бившия главен секретар на МВР Николай Радулов и лидера на партия ДРОМ Илия Илиев.
Според Радулов има голяма разлика между събитията в Катуница и сега, тъй като Катуница беше преди избори, а сега сме в следизборна ситуация. Мерките, които се вземат да се тушира напрежението, по неговите думи са правилни.
„Хората се оплакват от насилие, защото като има големи струпвания на маси, служителите на МВР имат за основна задача да не позволят контакт между двете противопоставящи се групи”, посочи той.
„Внимателно проследих историята. Макар че никой няма право на саморазправа, преди (този конфликт – б.ред.) е имало две момичета, които са които са паднали във водата, а две момчета роми са искали да им помогнат. Те обаче са били напъдени за това, че са роми”, беше пък тезата на Илиев.
Вижте още във видеото: