На 17 юли бе официално обявено учредяването на "Сдружение на българските футболни привърженици", което ще има за цел да изчисти името на родния запалянко от обществените предразсъдъци,свързващи думата "фен" с асоциален, агресивен и недобронамерен човек, предаде БТА.
Българският футболен съюз стана съучредител на организацията посредством своя представител Елена Ваташка, която заема поста "Координатор връзки с футболни привърженици" към централата.
На този етап в сдружението членуват седем физически лица:
1. Владимир Владимиров, Председател на Националния клуб на привържениците на Левски
2. Димитър Ангелов, Председател на Централния клуб на привържениците на ЦСКА
3. Божидар Божилов, Председател на Клуба на привържениците на Ботев (Пловдив)
4. Костадин Славов, Председател на Клуба на привържениците на Локомотив (Пловдив)
5. Нейко Енев, Председател на Клуба на привържениците на Берое (Стара Загора)
6. Константин Капчин, представител на Клуба на привържениците на Пирин (Благоевград)
7. Елена Ваташка, Координатор връзки с футболни привърженици, БФС.
Целта на организацията е да подобри организацията и координацията между футболните привърженици, както и защитата им от неправомерни и недоказани нападки. Сдружението ще работи и върху промените в Закона за обществения ред, за да може той да бъде по-ефикасен и да защитава, а не да обругава родния запалянко. Очаква се дори представителите на новосформирания пакт да бъдат поканени на обсъждането на въпросния закон в Парламента.
Представители на привържениците на два клуба ще се срещат преди дадено дерби, за да обсъждат действията си и така ще спомагат за опазването на обществения ред по стадионите. Сдружението ще помага и за плавно протичане на мачовете на националните отбори, като в края на пресконференцията бе загатнато, че за световната квалификация с Италия през септември вече се подготвят приятни изненади.