Бившият сътрудник в ДАНС Алексей Петров остава в ареста, реши Апелативният съд в София. Петров беше задържан при операция "Октопод". Мотивите за това решение пояснява Миролюба Бенатова.

Според съда на този етап може да се приеме, че обосновано прокуратурата иска ареста им, освен това ако са на свобода могат да извършват ново престъпление или да повлияят върху свидетели.

В определението на съда, с което Алексей Петров и Марчело Джотолов останаха в ареста, се казва, че в действителност по делото няма събрани и приложени допълнителни доказателства, които да обосноват извършването на престъпление от двамата в инкриминирания период – от 1997 до 2010 година. Въпреки това, приложените до момента доказателства не разколебават първоначалното предположение за авторство на деянията, както и за наличието на самите деяния.

Към прокурорите беше отправена забележка за невглеждане и препоръка към делото да бъдат прибавени документи. Апелативният съд реши, че прокуратурата трябва да изиска досието на Алексей Петров, като служител в службите за сигурност. Според становището на апелативните съдии това досие би хвърлило светлина върху дейността на Петров и това дали тя има отношение по предявените му обвинения.

"Жертва съм на модела за саморазправа от службите”, каза Алексей Петров по-рано днес и заяви, че е разкрил този модел пред парламентарната комисия за контрол на ДАНС.  

Според защитата на Петров, следствието не полага сериозни усилия, за да подкрепи тезата си с  доказателства. Адвокатите изтъкнаха, че разследващите разпитват средно аритметично по един свидетел на ден. Все още сред материалите по делото не са и някои документи, които са достъпни за прокуратурата.  

Петров заяви пред съда, че се гордее със себе си, не е шантажирал никого с информация и че е жертва на имиджов интерес.

Прокуратурата от своя страна изтъкна, че сред свидетелите има жени, заплашвани лично от Алексей Петров, при това с опрян пистолет в главата.

Обвинителите добавиха, че бившите директори на службата за сигурност Иван Драшков и Атанас Атанасов са дали да се разбере в показанията им, че службата не е разчитала на Петров да решава въпроси от национален интерес.