Здравната система е прекалено комерсална - в момента, в който нещо е обвързано с плащания, то става доминиращо. Това заяви в предаването тази сутрин здравният министър Стефан Константинов, който коментира темата за лекарските грешки и по-конкретно последния случай на починала родилка в "Шейново".

Министърът обяви, че окончателните данни за причините за смъртта на 35-годишната Надежда Узунова ще бъдат предадени от Съдебна медицина след седмица.

„Още няма нищо черно на бяло. Имам предварителна информация, но не искам да рискувам да я коментирам”, посочи Константинов.

За недостатъците на системата и за индивидуалните грешки

„Ясно е, че системата стимулира порочни практики. Затова понякога реформите срещат яростна съпротива – защото статуквото почва да се харесва на някои хора. Става въпрос за клиничните пътеки, регламентираните и нерегламентираните плащания... Но когато има такива трагични случаи, трябва да посочим първо организационния проблем, а след това да търсим индивидуална вина”, заяви здравният министър.

Той за пореден път посочи, че на починалата Надежда не са били искани пари или избор на екип. Тя е отишла с контракции и не е била оставена в болницата, което е грешката в случая.

„Несериозно е да се твърди, че не е искала да остане. А болниците не могат да отказват приемане с мотива, че няма да получат пари. Плаща се всяко раждане на болниците и те не трябва да изпадат дотам, че да броят минутите преди раждането, за да приемат една родилка”, категоричен бе Константинов.

Според него нещата все пак вървят в положителна насока по отношение ан реакцията на властите при подобни случаи ан лекарска небрежност. Министърът подчерта, че назначените проверки и мерките се случват вече много по-бързо, отколкото преди три години и сега обществото е много по-информирано.

„Системата е ултра тромава – 12 години е развивана така, че пазарната икономика и конкуренцията е водеща. Но трябва да се спазва етика, правила. Хората трябва да знаят, че всеки ден лекарите спасяват родилки в много тежко състояние – буквално ги връщат от другия свят. Затова не трябва да се слага петно на всички доктори”, допълва Стефан Константинов.

Той бе категоричен, че очаква от новия директор на Шейново да разграничи интересите на хората от финансовите интереси на болницата.

За клиничните пътеки

„Трябва постепенно да им се намалява ролята като източник на приходи за болниците. Идеята беше те да отпаднат от догодина, но засега това няма да се случи”, каза министърът.

И допълни, че клиничните пътеки трябва да станат препоръчителни алгоритми на поведение на здравните заведения, а не да ръководят всяка тяхна стъпка.

За глобите

Засега глобите за лекарска грешка се плащат се от цялата болница, защото става въпрос за колетктивна работа – един приема пациента, друг го лекува, трети го изписва...

„Проблемът обаче е, че глобите са прекалено малки. Както е сега 1500 лева –  те ще ги избият за няколко часа, но ако е 95 хиляди лева – доста ще се замислят”, поясни Константинов.