Младите майки постигнаха важна победа благодарение на една докторантка в УНСС, която решава да защити правата си. Малко хора знаят, че докторантите са лишени от правата и на студенти, и на работещи. Едно от тях е да получават еднократна помощ при раждане.
"2009 година в качеството си на редовен докторант подадох молба за получаване на тази помощ, като молбата ми беше отхвърлена и причината беше, че докторантите не са студенти и започнах да си търся правата”, разказва Лиляна Иванова.
Младата майка звъни най-малко в 5 институции, никой не успява да й даде отговор.
"И се започва едно препращане – „Обадете се тук, а не там”, докато се стигне до крайно негативно отношение и се стигне до крайно отношение – „Като докторанти и без това нищо не правите, ами получавате стипендии, а и други неща сте тръгнали да искате”, заяви още тя.
Лили завежда дело. Преди дни Върховният съд постановява, че докторантите са студенти и могат да се ползват със статута на студенти и да получи тази помощ.
"Лице, което има сходен проблем може да се позове на решението”, категоричен е Иван Генчев, юрист.
"По данни на асоциацията докторантите в България са 5000 души, колко от тях са жени - да кажем половината, значи това решение засяга 2500 души поне, това решение може да помогне на всички останали майки. Решение в името на народа”, каза Мария Воденичарова, Асоциация на докторантите в България.
По закон в България докторантите са лишени и от други права - нямат право да работят. Ако прекъснат заради майчинство, остават в графата неосигурени, което автоматично ги ограничава да си гледат детето само година, а не две, както всички останали.