Имущество за милиони на земеделското министерство се унищожава със заповед на министъра на земеделието. Жителите на кюстендилското село Горна Гращица остават потресени, когато през лятото на тази година забелязват тежка техника да вади металните тръби с диаметър едни метър от напоителната система, свързваща два местни микроязовира с река Струма, която би трябвало да напоява овощните градини на четири села в региона.
На място може да се види това, което не е могло да бъде извадено
от тръбите, защото е вградено в бетона и празният микроязовир. Вижда се и браздата от зарития през август изкоп от извадените тогава тръби. От височината на микроязовира екипът ни видя и друго - в низините до село Долна Гращица и в момента багери вадеха тръби.
Когато видяха екипа на bTV, работниците зарязаха техниката и тръбите и избягаха през полето. Оказа се, че местните кметове са наясно с унищожаването на имуществото, което било притеснително, но узаконено с министерска заповед.
„С металните тръби ми бе казано, че се карат на стоковата борса по заповед на министъра на земеделието и се продават”, каза кметът на Горна Гращица Румен Чучков.
Според кмета на Долна Гращица Екатерина Николова, всичко започнало преди 2-3 месеца и представител на фирмата уверил, че има всички документи и сертификати от МЗХ, както и че това, което се случва в землището на Долна Гращиза се прави в цяла България..
Проверка по случая направили от областната управа в Кюстендил
„Беше ни показана заповед от заместник министъра на земеделието Димитров, с която заповед на фирма „Агровод Инвест” беше заповядано да извади всички тези тръби. Не успяхме да установим всъщност какво е количеството на тръбите в това землище, дали има някаква комисия, която ще отчете колко тръби ще се извадят, колко ще се извозят до приемателен пункт какво ще се случи с тях. Притесненията на хората е, че тръбите се режат точно по определен начин и според тяхното мнение биха могли да бъдат използвани отново”, каза Даниела Годинова, зам.-областен управител.
Тя каза, че се притеснява от това, че там може повече да няма напоителна система, защото
В областта основно може да се развива земеделието
Според заповед на министъра на земеделието, подписана от заместника му Цветан Димитров, с която се запознахме, машините и съоръженията от незавършени хидромелиоративни строителства, които са заведени в задбалансовия отчет на дружеството, трябва да бъдат бракувани и продадени, а парите от продажбите да бъдат преведени по сметка на Министерството на земеделието.
Според информацията, с която bTV се запозна, подобни напоителни системи освен в Кюстендил се унищожават и в Търговище, Русе, Шумен, Варна, Силистра, Видин, Перник и Пазарджик.
Документацията е в прокуратурата
Пред bTV земеделският министър Мирослав Найденов каза, че това са активи на търговското дружество „Агровот Инвест” – неизползвани активи или така наречените бракувани напоителни полета, и в момента се вадят и карат на Стоковата борса, където се реализират.
Когато активите стоят години наред в земята и гният, или част от тях са обект на посегателство по-добре е те да бъдат демонирани и реализирани, каза Найденов и уточни, че това става по оценка на комисия.