"Важни са мотивите, с които се е стигнало до това решение на ДКЕВР. По-конкретно за нашите действия ще мога да ви кажа, когато аз и колегите ми се запознаем с тези активи. Дори и да се генерира допълнително недовзет приход от дружеството, поради това решение на ДКЕВР, разбира се, че в начина на ценообразуването за следващите тримесечия, този недовзет приход отново ще окаже влияние върху ръста или промяната в цената на природния газ”, заяви за предаването "Тази сутрин” шефът на "Булгаргаз" Димитър Гогов.

"Това, което обясних и на общественото обсъждане е фактът, че ние отново ще продаваме, по всяка вероятност, природния газ по-евтино, отколкото го купуваме. Това генерира финансова загуба за дружеството, а когато едно дружество се декапитализира, следващата стъпка се нарича фалит.

Изказване на министър Трайчо Трайков, че "Булгаргаз”, като самостойна единица, може да тегли заем, Гогов коментира така: „Това е един от пътищата да решим паричния проблем, но това не е пътят, по който се решават финансовите въпроси на дружеството”.

"Аз не бих искал да се принизявам до нивото на изказванията на господин Филипов, но искам да ви посоча две неща – единственият подпис, който стои под договора, подписан през 1998 г. с "Газпром” е на господин Васил Филипов. Всичко, което се случва след това, се генерира, благодарение на тези подписи и на това споразумение.

Що се отнася до обвиненията, че в "Булгаргаз” работят хора на "Газпром” – да, в България  сигурно има много представители на интересите на руските газови среди, но ви уверявам, че те не са между 40-те служители на "Булгаргаз”, заяви Гогов.

Беше говорено за големи дългове, които "Булгаргаз” си дели с клиентите, откакто дружеството е разделено юридически, единствените дългове, които се делят са към топлофикационните дружества и "Кремиковци”. Министрите, политиците не подписват търговски документи, споразуменията се подписват само от ръководителите на търговските дружества, но това не означава, че политиците не вземат отношение към процеса на споразумението, допълни още Гогов.

Идеята да има връзка между България и Турция не е на Филипов, "Булгаргаз” от две години работи с турската "Боташ”, за да получаваме, евентуално, различен газ от руския, каза шефът на "Булгаргаз". Цената на руския газ е с десетки долари по-скъпа в Турция, отколкото у нас. Бензинът в момента е на нивото, на което струваше, когато през 2008 г. петролът беше 147 долара за барел, каза още той.