Синдикати, работодатели и правителство обсъдиха различните варианти за пенсионна реформа у нас. Очакваше се страните да се обединят около вариант, при който се увеличава осигурителният стаж, но се запазва възрастта за пенсиониране, предава репортерът  Мария Ванкова, която следи дебатите по темата.

Синдикатите искат осигурителната вноска още от идната година да бъде и поетапно да расте с всяка следваща година, така че да се намали дефицитът в НОИ. Иначе отказват да участват в преговори за реформата. Работодателите са против. Освен това синдикатите предлагат да се криминализират случаите, в които работодателите не плащат осигурителни вноски. Противоположни са и тезите за увеличаването на осигурителния стаж. Работодателите смятат, че то е безалтернативно, докато синдикатите са против. По данни на социалните партньори, заради неплатени вноски, работодателите са длъжници на НОИ.
Какви са различните позиции:

"Осигурителен стаж 37 за жените, 40 за мъжете. Мисля, че това е по-добрият вариант, отколкото да отиваме към вдигане на пенсионната възраст. Това се приема от всички”, каза социалният министър Тотю Младенов. Той обясни, че ще бъде дадена възможност на хората, които не могат да достигнат този стаж, да имат възможност да се пенсионират при малко по-редуциран размер на пенсията, и обратно – тези, които стоят по-дълго на пазара на труда, ще имат възможност да получават по-големи бонуси за пенсия.

„Разчетът на НОИ, който беше представен сочи, че между 6 и 9 процента, в зависимост от това дали има втори стълб лицето или няма, е необходимо вноските да бъдат увеличени, за да бъде изчистен дефицитът на НОИ. Нашето предложение е да бъде следван този подход, като от следващата година незабавно се върнат двата процента увеличение, като единият процент отиде незабавно във фонд „Безработица”, а другият да отиде за подкрепа на солидарния първи стълб”, обясни Пламен Димитров, КНСБ.

Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България, каза, че трябва както да се увеличава контролът, така и да се намаляват преградите пред легалния бизнес.

„Премията за недобросъвестност на сивия сектор да намалява. Това е и една от причините ние да искаме обратното - не увеличаване на осигуровките, а след излизане от кризата тяхното следващо намаляване. Тъй като за нас с нищо не е по не солидарно плащането на пенсии с част от ДДС събрано, а не с осигуровки”, каза Велев.

Очаква се до края на юли да се постигне консенсус и промените да бъдат приети от правителството, за да може през септември парламентът да ги разгледа и одобри. Така най-вероятно новите условия за пенсиониране ще влязат в сила от юли 2011 година.