Според изчисления на общината 40% от улиците са в окаяно състояние именно заради лошо реновиране на настилката. Глоби от по 1000 лева ще има и за фирмите, които не слагат сигнализиращи табели с началото и края на ремонта.
За новите правила
Ако искате да разкопаете улицата пред дома си, за да прекарате водопровод, трябва да внесете в банката 50 лв. на кв./м депозит. За улици с натоварено движение предварителната сума може да стигне и до 100 лв. на кв./м. Същите условия важат и за фирмите, които разкрасяват пред офисите си. Всички трябва да сключат нови договори за ремонти с общината.
„Всички тези интервенции впоследствие се оказват некачествени и се налага общината да се намесва, за да ги превежда в нормален вид", обясни заместник-кметът по транспорта Любомир Христов.
Големите дружества, които често правят ремонти като Софийска вода, Топлофикация или БТК, ще оставят банкови гаранции от 19 000 до 400 000 лв. в зависимост от големината на ремонтите.
Фирмите ще имат и срок, в който да почистят след себе си. Улиците с интензивен трафик ще трябва да бъдат възстановявани до три дни след ремонтните работи, а вътрешните улици до пет дни. Независима лаборатория пък ще се произнесе за качеството на асфалта.
От общината обаче уточняват, че ако времето не позволява, ще бъдат по-благосклонни и ще дадат отсрочка. Ако асфалтът обаче слегне, Софийска община ще възстановява настилката не с пари от джоба си, а от депозита.
Ако фирма или физическо лице иска да започне ремонт от понеделник, те трябва да сключват от новите договори. От големите дружества пък са доволни от мярката, защото много често работят с фирми подизпълнители и казват, че сега ще се осигурява по-строг контрол върху тях.