Владимир Тодоров, председател на УС на Асоциацията на застрахованите и пострадали при катастрофи и адвокат Явор Нотев, защитник на Борислав Великов и Максим Стависки гостуваха на "Тази сутрин” по темата "Кое наказание е справедливо за убийство на пътя”.
"Много такива дела – обвинение за смърт, причинена по непредпазливост при катастрофа, приключват с наказание лишаване от свобода, което се отлага по чл. 66, иначе казано условно. Такава е съдебната практика не само у нас. Това е виждане и разбиране на юриспруденцията, което не може да бъде изоставено и не може да бъде отречено.
А що се отнася до конкретното дело (на Борислав Великов – бел.ред.) – няма как да го коментирам. Признаването на вината дойде от друго – след като се запознахме с всички доказателства по делото, които почиват на обективни данни – установява се, че мястото на удара между двете превозни средства става в лентата на движение на пострадалия, на москвича. Оттам нататък господин Великов каза, че достойното поведение в това, без оглед на това помни или не помни, той е нарушителят и призна фактите".
Желанието за възмездие е, свързана с това да видиш отсрещната страна да страда. Да се опиташ да накараш другата страна да почувства това, което ти чувстваш при загубата. Всеки случай е индивидуален и зависи от морала на съдиите – те да преценяват строго индивидуално, смята Тодоров.
"При смърт, причинена след употреба на алкохол нещата са различни. Има предложение на прокуратурата да декриминализира този член – ако те хванат да шофираш пил да лежиш 5, 10 дни в затвора . Това не е добре, защото отпада наказателната отговорност и се заменя с административна. Самото носене на наказателна отговорност има възпиращ ефект, защото си осъждан, не можеш да имаш оръжие и т.н. Имаш петно в досието си", отбеляза Тодоров.
"Предстои обсъждането на това - комнетира Нотев, който е и депутат от "Атака". - Принизяването на наказателната отговорност до административна като че ли е отстъпление. Но може би при честото на тези произшествия е добре да се помисли за такава мярка. Не става дума за това да се напълнят затворите. Но много е сурова още идеята. Не бих се ангажирал с лека ръка да отхвърлим предложението на прокуратурата.
Уверявам ви не е толкова лесна да оцениш справедливостта и истината в такива случаи. Имах такъм случай – бащата на покойния Емил Кюлев загина вследствие на пътнотранспортно произшествие, при което аз защитавах водача, причинил тази смърт. Производството беше прекратено, защото се установи, че деянието е случайно и водачът не е могъл да предотврати удара. Три или четири години след това бях потърсен от Емил Кюлев, за да го защитавам – той приживе имаше и такъв инцидент, при който той уби пешеходец. Тогава също беше прекратено делото, защото той е действал при условията, при които не може да предотврати удара – зад автобус излиза възрастен човек и е ударен от автомобил, управляван от Кюлев.
Разказвам този случай, защото оценката на събитията, оценката на последиците и възможностите на прокуратурата да прекрати едно такова производство при причинена смърт бяха коренно различни. Когато съдбата те постави и от двете страни, това е един много суров житейски урок".
Целия разговор чуй в прикачения видеофайл