Стотици журналисти следят под лупа работата на срещата. И има защо - това е най-големият форум, организиран някога от Организацията на обединените нации. Целите са му повече от благородни - изградане на устойчив растеж, защита на околната среда, преодоляване на социалните несправедливости. Делегати от богатите страни посещават бидонвилите само на няколко километра от луксозния им хотел и цъкат с език - колко неправедливост има по тази земя.

Скрити от камерите и фотоапаратите експертите подготвят заключителния текст на декларацията. Важното е да се каже нещо повече от декларацията отпреди 10 години от Рио. Тук, зад кулисите, се спори за всеки ред, за всяка запетайка, скоба или кавичка. Документът съдържа цели 153 резолюции - прекалено много за такава малка земя. Толкова много, че вече делагите се чудят дали някой ще я чете, след като бъде най-тържествено подписана.

Докато участниците във форума в Йоханесбург обсъждат как да премахнат пропастта между богатите и бедните по света, ежедневното им меню включва подбрани и скъпи деликатеси. Този факт бе широко коментиран от кореспондентите на световните медии. Обилната трапеза, включваща сьомга и черен хайвер, обилно поляти с шампанско, ярко контрастира с оскъдното меню на хората от бедните квартали, живеещи само на няколко километра от петзвездния хотел, в който са настанени делегатите.

Според статистиката над 14 милиона души, повечето от които деца, са застрашени от гладуване само в южната част на африканския континент.