Срещата, уредена от Организацията на обединените нации, бележи годишнина от друг форум - в Рио де Жанейро, на който за пръв път грижата за околната среда намери място сред проблемите на човечеството. Десет години след Рио глобалното затопляне, измирането на биологичните видове и потребителските отпадъци от природните ресурси будят загриженост, но не получават разрешение.
По данни на Световната организация състоянието на околната среда дори се влошава. Температурите на въздуха и равнището на водните басейни пълзят нагоре. В атмосферата се трупат замърсители, горите се изсичат, а живеещите в тях биологични видове изчезват. За едно десетилетие консумацията на енергия само в Съединените щати е нараснала с 21%, а емисиите на газове, които рушат озонния слой над земята - с 13%. Учените са единодушни, че тези фактори влияят отрицателно на природното равновесие. Оттам произлизат зачестилите бедствия, включително последните наводнения в Европа и Азия.
В доклад на ООН, публикуван този месец, се съобщава за кафява пелена от замърсители с дебелина 3 км, която покрива Южна Азия. Специалистите не изключват отровната смес от пепел, сажди и киселини да е причина за високата смъртност в Индия. Според тях на замърсяването се дължат нарастващите лавинообразно дихателни заболявания в този край на азиатския континент.
Президентът Георги Първанов заминава на първи септември за Йоханесбург, начело на българска делегация, която ще участва в среща, наречена "Рио + 10". Форумът отбелязва десетата годишнина на Световната конференция на ООН за околната среда и развитието. Организатори на срещата са ООН, Международният валутен фонд, Световната банка и Световната търговска организация. Във форума ще участват държавни и правителствени ръководители, представители на неправителствени организации и на бизнеса.