Обикновено католическия и православния Великден се разминават, защото двете църкви използват различни календари - Юлиански и Григориански. Догодина католици и православни също ще празнуваме заедно. През 2013 година обаче, датите ще се разминат с повече от месец. Още за общото и различното в честването на Възкресение Христово от Милена Филчева.
И католици и православни украсяват яйца, месят сладък хляб и се черкуват.
Етнографите проследяват характерни особености в украсяването на яйцата не само в католическата и православната традиции, но и във всеки географски регион.
"Тъмни яйца са популярни в Чехия, в Словакия, в Унгария. При нас обикновено яйцата, които се изработват с восък се потапят задължително в червена боя. Такава е техниката, която се ползва в региона на Велинград, Долна баня, а в Ихтиман рисуват върху бели яйца", разказа Иглика Мишкова.
Хървати, чехи, гърци използват киселина за ажурност на черупката, декорират с конци и тръстика.
Тъй като изписването и боядисването на едно такова яйце отнема около час, майсторките започвали изписването с восък още в първия ден на постите. Само боядисването оставяли за четвъртък или събота.
На Велика събота се месят и козунаците. Смята се, че те са внесени у нас през Възраждането от католически страни като Италия и Австрия. Преди това българският обреден хляб не е бил сладък, а задължително декориран с яйца.
С демокрацията у нас идва и великденският заек.
"Децата търсят задължително къде е оставил великденския заек яйцата, т. е. великденските яйца се крият на различни места в градините и децата ги търсят, който намери най-много - получава награда", допълни Иглика.
Модата в декорацията тази година налага и друг символ - пеперудата.
