МВР и Столичната община искат окончателно да сложат край на просията и миенето на стъкла по светофарите в София. Това тормози обществото и създава лош имидж на страната ни, каза вътрешният министър Цветанов. Затова от вчера в столицата работят 9 мобилни екипа, които прибират от кръстовищата просещите деца и техните родители. Екипите ще работят постоянно без почивен ден.

В първия си ден мобилните екипи задържаха петима пълнолетни, трима непълнолетни и двама малолетни. Всички деца са били придружавани от родителите си, които са регистрирани в София.

Само един човек, с трайни увреждания, е от Лом и ще бъде транспортиран дотам. Наказанията за родители, които използват децата си за просия, са пробация и дори затвор. Предвижда се и извеждане на децата от семействата им, в случай на рецидив. При три акта, съставени на един родител, ще се сезира прокуратурата.

"Основният отговорност е на родителите и трябва да се работи с тях. Ако се налагат санкции, трябва да се налагат на родителите”, каза столичният кмет.

"Днес г-н Йорданов ще говори с районния прокурор, за да можем да оптимизираме процеса със съответните обвинения и наказания, които трябва да понесат тези родители. Защото това е формата и начинът - когато бъде наказан някой, да осъзнае, че не може да използва по подобен начин своето дете”, коментира Цветанов.

Вътрешният министър ще разчита на съдействието на местните власти и в другите български градове, където се предвижда също да заработят такива групи.

Всеки понеделник Столичната община ще отчита пред обществеността свършеното от мобилните групи през изтеклата седмица. От МВР и общината призовават шофьорите да не дават пари на просещите по кръстовищата, защото така ги стимулират, и напомнят, че ако някой иска да направи дарение, има подходящи начини, различни от този.

Продължават и хайките за каруци, които се движат из София непозволено. Глобите за собствениците им са между 100 и 500 лева. В случай, че не могат да си платят глобата, каруците им се отнемат.