Четири човешки живота бяха спасени, след като близките на загинало момиче решиха да дарят органите му. Донорът е 18-годишна ученичка, загинала при катастрофа край Велико Търново. За изборът на семейството да дари, за извършените трансплантации, за състоянието на пациентите и за реакцията на здравните власти разказа Марина Цекова:

В болница „Лозенец” беше трансплантиран черен дроб на бебе на 5 месеца. То е в реанимацията и се възстановява успешно. Двата бъбрека на загиналото момиче са трансплантирани на двама мъже - на 42 и 48 години в Александровската болница. Тяхното състояние също е добро. За белия дроб у нас е пристигнал спешно австрийски екип, тъй като засега в България не се извършват трансплантации на бял дроб. Той е присаден успешно но млад мъж – 21-годишен австриец.

За усилията на екипите по трансплантации през изминалото денонощие:

Черният дроб на 18-годишната Александрина дава живот на 5-месечно бебе с вродена аномалия.

„Това дете е подадено в агенцията преди 10-11 дни като спешен случай, така че българските трансплантационни центрове отново можаха да реагират на нуждата от спешно подаване на донор със същата кръвна група, за да се спаси още едно дете”, каза д-р Теодора Джалева.

Освен двамата мъже, които са получили бъбреци в Александровска болница, в Австрия е спасен и млад мъж след трансплантация на бял дроб.

Д-р Джалева е попълнила протокола за „Евротрансплант”, с който се дава на нуждаещи извън България белия дроб, панкреаса и тънките черва на загиналото момиче. Това се прави за втори път у нас, през януари е предоставен черен дроб за трансплантация извън страната. Тогава гневни коментари упрекват Агенцията, че изнася органи, след като има нуждаещи се у нас."Никой няма да ни помага, ако ние не помагаме"- така д-р Джалева отговаря на обвиненията.

И припомня, че повече от половината от трансплантираните у нас са получили органите си в чужди клиники: „Особено за такива органи, които не се правят в България. Просто грехота е да не се употребят за хора, които имат нужда от тях. Очакваме след това в същата клиника да отидат наши пациенти, за които трансплантации не се правят в България – примерно, при нужда от трансплантация на бял дроб. Мисля, че е разумно, когато има донор, максимален брой хора да се спасяват”.

България участва в европейската организация за обмяна на органи от две години.

По- рано днес близки, приятели и съученици се сбогуваха с 18-годишната Александрина от Павликени, която пострада тежко при катастрофа с приятели. След престой в търновската болница Алекс изпада в мозъчна смърт и родителите решават да дарят органите й. Репортаж на кореспондентите ни от Велико Търново за трудния избор и благородния жест:

Алекс, както я наричат приятелите, е била сред отличниците на 11 "а" в гимназията в Павликени. Догодина е трябвало да бъде абитуриентка. По-малко от месец, след като навършва пълнолетие, съдбата подлага и нея и семейството й на тежкото изпитание - катастрофа.

"Винаги беше много усмихната, лъчезарна. Винаги можеше да те зарадва с нещо. Когато разговаряш с нея, винаги можеше да се говори за нещо хубаво с нея", каза Александър Борисов.

Родителите признават, че именно живецът, който носела в себе си по-голямата им дъщеря ги подтикнал да вземат решението да дарят. Избор труден, но без колебание.

" Сигурен съм, че детето ми щеше да вземе това решение. Затова сме го направили", сподели бащата Светослав Савов.

" Много трудно, но ние искахме част от нея да живее в някой друг. Аз искам после да ги видя дечицата, за да знам, че част от тях е моето дете", заяви майката Валентина Савова.

"Ето какъв жест! Да живей сърцето му някъде, да живей бъбрека му някъде. Това е много мило от тяхна страна. Така бихме направили всички за да спасим даден живот”, смята баба Любка.

Ще продължим да следим състоянието на трансплантираните. Преди 6 години именно  в болница „Лозенец” за първи път в България е извършена трансплантация на черен дроб. Също, както и сега - на бебе, 7-месечната тогава Памела, която вече е здраво дете.