След като сливенският митрополит Арсений се противопостави на нестинарската традиция за празника Св. св. Константин и Елена, патриарх Даниил също се обяви срещу танца икони върху жарава. Нестинарите обаче са категорични, че ще продължат с традицията.
Обичаят се провежда всяка година в странджанското село Българи. От местния храм се вадят икони, които се обличат, а след това нестинарите стъпват в жаравата заедно с тях.
„Иконата е свещен предмет, иконата е свят образ. Какво допринася нестинарството? Някой да е станал по-духовно извисен? Църквата и вярата няма нищо общо с магията и някакви такива магически свойства и възможности човек да може да ходи по огън“, коментира патриарх Даниил.
Ирена Митрева е дългогодишен нестинар. Казва, че не се притеснява от забраната.
„Само мога да кажа едно – това е древен ритуал, който е от хилядолетия и ще продължим да го изпълняваме. Не мисля, че църквата може да ни повлияе по някакъв начин “, заявява тя.
В студиото на „Тази сутрин“ от църквата защитиха решението, а историци припомниха какъв е приносът на нестинарството.
„Опасяваме се в църквата, че хората, които изпълняват тези игри, изпадат в някакво особено състояние, може би транс и там вече това го отдаваме на взаимодействие с духовни сили, които църквата не одобрява“, каза отец Никанор, игумен на Гигинския манастир.
„Благодарение на него Странджа е християнска. Нестинарството е една наследена, усвоена християнизирана вяра и обредност“, смята историкът проф. Валерия Фол.
Ще има ли икони по време на нестинарските танци - ще стане ясно на 3 юни, когато празникът ще бъде отбелязан в село Българи.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK