Стоматолозите са категорични, че като родителите обръщаме прекалено късно внимание на зъбите на децата си.
Д-р Петя Михайлова е стоматолог с близо 30-годишен стаж и практика в Холандия. Според нея, разликата между двете страни е, че докато в Холандия профилактиката започва от 2-годишна възраст, у нас ходим на зъболекар, когато имаме нужда.
"Най-често ги водят, когато вече е много късно и е свързано с остра болка, т.е. когато детето повече не може да търпи. 5% са тези родители, които имат достатъчното ниво на култура и загриженост към децата си, които ги водят в стадий, когато все още няма нищо и те просто се интересуват има ли детето ми болни зъби или не", обясни д-р Петя Михайлова.
Причината според родителите е, че децата ги е страх. Затова и резултатите са стряскащи.
"При 5-6 годишните деца, те имат средно 4-5 кариозни зъба. При 12-годишните, когато вече се е оформило постоянното съззъбие, те имат средно по три вече постоянни зъба с кариеси. Всеки четвърти 18-годишен е с поне един изваден зъб. Това е грозна картина на една европейска страна", коментира д-р Николай Шарков, председател на Български зъболекарски съюз.
За да променят картината, наесен стоматолозите започват проучване в цялата страна за състоянието на детските зъби. Изследването ще обхване на произволен принцип 21 000 деца, в три възрастови групи - на 5, 12 и 18 години.
Целта на кампанията е да мотивира и убеди не само децата, но и родителите им, че устната хигиена и правилното хранене ще им спестят и пари, и болка в бъдеще.