"Това е същността на проблема. В България се води борба срещу хората, които взимат допинг, а не срещу хората, които разпространяват”. Това каза в предаването "Тази сутрин” на bTV доц. Камен Плочев от Националната комисия за допингов контрол. Той допълни:

Спортистите ги наказват, лишават ги от права, но никой не наказва този, който купува и разпространява сред тях тези медикаменти. Защото не е законово регламентирано. Единствената законодателна наредба, която позволява в България нещо да се прави с тези вещества, това е наредбата за контрол за приемане на допинг средства при състезателни и междусъстезателни нужди”.

"Анаболите имат своето медицинско предназначение. То е много сериозно, при много тежко болни, при изключително изтощени, отслабнали, с малка мускулна маса. Всяко лекарство се пие, но когато рисковете са по-малки от ползите”, уточни д-р Мария Попова – директор на дирекция "Контрол на лекарствената употреба” в "Изпълнителната агенция по лекарствата”. Тя допълни:

"Когато имаме някакъв сигнал като институция, ние реагираме на този сигнал. Можем да проверяваме обекти, които са в рамките на нашето законодателство – това са аптеките, дистрибуторите, но за да проверим фитнес зала, ние имаме нужда от съдействие на други институции.

Ние не сме искали, но сме търсени за такива проверки, съвместни, и са правени такива проверки. Става дума за едно море от престъпления, в което един ограничен брой инспектори, които са тясно специализирани върху контрола на лекарствата, и затова действително можем да отговаряме от момента на тяхното производство, цялата търговска верига, докато стигнат до пациента. Как се отпускат – с рецепта, без рецепта?.

През последните две години има 6 сигнала и три от тях са завършили с наказание. Но това е наказание за незаконна търговия с лекарства, които не са разрешени за употреби в България. Защото и това е единият от аспектите”.