Лекари от Димитровград обвиниха аптекарите, че масово продават лекарства без рецепти и в много от случаите това самолечение e опасно за хронично болните пациенти.

Добри Петров има много заболявания и затова всеки месец задължително посещава личния си лекар. Казва, че никога не би купил лекарство, без знанието на медика.

В малкия град обаче масова практика е хората да търсят помощ не от лекарите, а от фармацевтите. Защото така си спестяват потребителската такса за преглед и избягват опашките пред кабинетите.

"Почти всичко си купувам без рецепта .Антибиотик, веднъж като е изписан и като ми се налага - следващият път си знам какъв е и си отивам да си го взема", призна Калина Монева.

Понякога обаче самолечението може да се окаже фатално.

"Моя пациентка пристигна в много тежко общо състояние. Предният или по-предният ден тя почувствала леко прескачане на сърцето, по нейни думи - отива в аптеката и казва абе нещо ми прескочи сърцето, нещо да ми дадеш, нещо успокоително. И от съответната аптека й бива отпуснато лекарство със съдържание на Метапророл", разказа д-р Дарин Шишманов.

Според лекарите, днес в аптеките може да се купи всичко, без рецепта, въпреки че от март миналата година режимът за продажба на лекарства е затегнат. За да проверят обвиненията на личните лекари, екипът ни посети две различни аптеки, от които без рецепта си купиха антибиотик и силно болкоуспокояващо лекарство .

За продажба на лекарства без рецепта, законът предвижда солени глоби.

"В момента имаме недостиг на служители, затова масови проверки не можем да направим", заяви д-р Таня Николова - директор на Дирекция здравни дейности в РЦЗ.