Всички родени преди 1977 година да се реваксинират срещу морбили. Препоръката е на Световната здравна организация. Ани Салич провери защо 50 хиляди ваксини срещу болестта все още не са поставени.

Договор на здравното министерство за общо 200 000 ваксини е бил анексиран и затова доставката е забавена.

Според специалистите тазгодишната епидемия е започнала още през март миналата година, когато е трябвало да се вземат навременни мерки, за да не се стига днес до епидемии в Южна България и 20 умрели.

"Всички, които не са сигурни, че са ваксинирани или не са преболедували, са поставени под въпрос", заяви националният консултант доц. Мира Кожухарова.

Морбили е силно заразно заболяване и се предава по въздушно-капков път. Протича с висока температура и обриви. Възможни са и дихателни усложнения.  

"Най-притеснени сме за малките бебета, защото първата имунизация се прави на 13 месеца", допълни доц. Мира Кожухарова.

Оказва се, че най-стриктно имунизационният календар на България е прилаган след 1992 година.

"Всъщност имунизацията е започнала през 1969, когато на някои са поставяни по няколко ваксини, а други са пропускани" каза още доц. Кожухарова.

За тези, които подозират, че не са имунизирани има още една възможност - сами да поискат ново ваксиниране.

Сега най-бързото решение е да се създадат малки здравни практики в самите ромски махали, защото има още много опасни болести.

"Аз съм обезпокоена за полиомиелита и сега трябва да кажем да си ваксинират децата, защото дори и да оцелее, едно дете болно от детски паралич остава сакато за цял живот”, коментира доц. Кожухарова.

СЗО отчита все-повече случаи на полиомиелит. Само за последния месец са умрели 10 деца.