Над 2 хиляди лева може да стигне глобата за каране с превишена скорост. Това предвиждат предложените от КАТ промени в Закона за движение по пътищата. Завишаването на глобата е драстично, но пък от „Пътна полиция” предлагат да отпадне санкцията отнемане на книжката при такова нарушение. Ще даде ли това предимство на по-състоятелните шофьори с мощни и скъпи коли – подробностите събра Асен Иванов:

Сегашният вид на Закона за движение по пътищата предвижда максималната глоба при превишена скорост да е 250 лева и отнемане на книжката за три месеца. Въвеждането на камери по пътищата обаче ще доведе до промени.

„Ако въведем използването на технически средства, както е в Европа, това няма да е така, защото водачът ще плати само глобата и дори няма да има значение дали ще плати собственикът или шофьорът. Но при повторно нарушение, може и да се отнема. Но максимален брой случаи ще бъдат само на глоба”, каза комисар Алекси Стратиев, комисар „Пътна полиция".

Сега с промените глобата за превишена скорост няма да има таван. Проста сметка показва, че тя може да достигне и над 2000 лева, ако например преминете с 130 км/ч през населено място, където ограничението е 50 км/ч. Но пък солената санкция ви запазва книжката.

Според противниците на тази идея 2000-те хиляди лева глоба са джобни пари за хората, които карат мощни и скъпи коли, а именно те карат най-бързо и най-опасно.

Председателят на Асоциацията на пострадалите при катастрофи Владимир Тодоров смята, че отнемането на книжка, а не солидните глоби работят превантивно. Особено за шофьорите с възможности.

„Хората със скъпи коли няма да ги притесняват високите глоби . Това ще ги притесни, ако останат без книжка. Един богаташ тези пари няма да го притеснят, а ще го притесни да остане един или три месеца без книжка. Това е много сериозна санкция която трябва да остане”, каза Тодоров.

Шефът на КАТ Алекси Стратиев обаче поставя друга гледна точка: „Отнемането в книжката води до каране без книжка и има допълнително натоварване на водача и може да изпадне в по критична ситуация. Така че, глобата е нещо по осезаемо”.

В близките години се очаква огромният брой от нарушения да се засичат от камери. Според Стратиев това сваля съмненията, че при огромни глоби от по 2000 лева ще скочат драстично и рушветите към пътните полицаи.

„Идеята е точно това да въведем камери, за да се избегне субективният фактор. Ние се стремим да ограничим корупцията”, коментира още комисар Стратиев.

Промените в Закона за движение по пътищата бяха предложени на вътрешния министър Цветан Цветанов от Консултативната комисия по проблемите на безопасността на движението. Тепърва промените трябва да бъдат приети от Министерския съвет и да влязат в парламента. Очаква се това да стане най-късно до края на септември.