На днешната дата пред 20 години беше подпален Партийният дом. Все още не е известен подбудителят и подпалвачът на бастиона на бившата Българска комунистическа партия. Константин Караджов ни връща към онзи ден:
През 1990-а година петолъчката на Партийния дом предизвиква ненавист. Младият Пламен Станчев обявява, че ще се самозапали, ако не бъдат премахнати небългарските символи. Фоторепортерът Георги Георгиев грабва първия подръчен апарат и с два филма в джоба отива към мястото.
„Аз бях се подготвил да снимам един палещ се човек, а не палене на тази сграда”, сподели той.
Докато снима от стълбите, тълпата го завлича през вратата и той се озовава в първата редица на нахлуващите в дома.
„Нямаше как да отстъпя, защото стълби. И, което е най-странното, тази висока огромна врата се отвори пред нас”, допълни Георгиев.
Огнеупорните материали в партийния дом пламват подозрително лесно. Георгиев е убеден, че вътре предварително са били внесени запалителни материали. Полицията и пожарната бездействат.
„Не мога да кажа на какви служби, но изпипана, добре направена акция. Колеги, които дадоха, защото тогава ни призоваха, който каквото има кадри да ги даде, филмите им изчезнаха”, заяви фоторепортерът.
Действието се развива в отсъствие на президента и премиера няколко месеца след изборите, които СДС губи. Твърди се, че пламъците са погубили много архиви. Най-засегнати от огъня са именно стаите, които съдържат ключови документи от управлението на БКП.
Така и не става ясно дали в сградата наистина е имало някакви тайни за изнесените капитали, финансирането на партията и секретните й решения.
„Това беше оправданието на партията столетница за изчезването на страшно много документи”, категорична е Анна Зографова – журналист, свидетел на събитията.
Следствието не установява дали подпалването на Партийния дом е ръководено от организирана структура. Образуваното дело 15 години обаче не влиза в съда и накрая е прекратено по давност. Сега група интелектуалци са изпратили до парламента, главния прокурор и вътрешния министър писмо да се възобнови разследването. Прокуратурата обаче не предвижда ново следствие.
„Връщане за ново доразследване - просто това е нещо ужасно за мене”, коментира още Зографова.
Заличаването на следите от пожара са стрували на данъкоплатците 8 милиона лева.