По темата за незаконните имоти и какво би трябвало да се прави с тях – конфискация или доказване на собственост, в студиото на Тази сутрин гостува правосъдният министър Маргарита Попова.

"Настоящият закон се базира и се свързва с наказателни производства, които са образувани по отношение на конкретни лица, чака влизане в сила и тогава действа. В резултата на това „действие” и в резултата на всичко това, което произведе, сега действащият закон, от немалко запори, поискани и наложени от българския съд, вследствие на искане от комисията ("Кушлев" - бел.ред.), в държавната хазна са влезли толкова малко пари, че

започнахме да се питаме има ли нужда от този закон

Не знам дали има и четвърт милион за пет години прилагане на закона, а около половин милиард лева стоят все още запорирани и ние чакаме присъда, за да можем да отнеме тези имущества.

Затова седнахме и направихме преоценка на това от каква конфискация държавата има нужда в момента. Първо, приоритет на държавата и на правителството е борбата с организираната престъпност и корупцията. След като държавата от години декларира, че има такъв приоритет, трябваше да се вземат мерки и да се намерят лостове за борба с организираната престъпност и корупцията. (...)

Ще има хипотези по закона, който ние предлагаме,

при които ако си придобил незаконно облага, дори и тя да е строеж на имущество, вследствие на някакво нарушение на закона и стойността на незаконната облага е значителна, тоест надхвърля някакъв праг на имуществото, това имущество ще се отнема.

Сега следим две хипотези по проекта на закона. Едната е ако има образувано производство срещу лицето  и комисията Кушлев добие информация за това образувано производство, и то за престъпление, което генерира облага, тогава комисията започва едни много сложни проверки, за да търси източниците на това имущество и се предполага, че винаги когато лицето е извършило престъпление, свързано с възможност да бъде генерирана имотно облага, когато комисията установи несответствие над определен размер, това имущество ще бъде иззето.

Комисията работи в две фази – най-напред тя си прави проверка да установи несъотвествието и установи ли го – подготвя писмени документи с доказателства за налагане на запор. (...)

Разширили сме правомощията на комисията "Кушлев” (в законопроекта - бел.ред.) и не чакаме прокуратурата да разследва и да налага присъда, защото наказателната конфискация е за наказателното производство. Сега при гражданската конфискация търсим имуществата, характера на източниците и несъответствията.

Важното сега е да се разбере, че отделяме процедурите –

наказателната конфискация си я има. А при гражданската конфискация няма презумпции за виновност. (...)

В законопроекта не сме записали, че законът не се прилага срещу министри, срещу вицепремиери, президенти и министър-председатели и т.н. Всички граждани са равни и при извършено престъпление на всеки ще се търси отговорност.

Мисля, че ще има нужда да бъде укрепена комисията

Ще имат повече работа и мисля, че ще бъде абсолютно разумно и правилно комисията "Кушлев” да бъде укрепена и териториалните дирекции получат по-голям щат.

До дни ще оповестим закона на сайта. В сила очаквам да влезе не по-рано от пролетта на 2011 г.".