Хората с физически увреждания в София са на път да спечелят битката за достъпна среда в метрото. Първата стъпка беше направена преди дни, след като фондация "Център за надежда" осъди общината за дискриминация. От столичния Метрополитен съобщиха за bTV, че е започнало изграждането на допълнителни съоръжения.

90 000 са хората с увреждания в София. Колкото е населението на град, голям колкото Перник. Петър Кичашки е един от защитниците на правата на хора с увреждания. И един от многото, които биха ползвали услугите на столичното метро.

Ако излезете от единствения асансьор на метростанция „Опълченска” и искате да преминете на отсрещния тротоар, трябва да играете на Руска рулетка. С риск за живота, ако си представите, че имате двигателно увреждане и се движите бавно.

Според решението на антидискриминационната комисия метростанция „Опълченска” е частично достъпна. Напълно достъпни са само осем от 14 метростанции. Решението се обжалва на по-горна инстанция.

Директорът на Столичния метрополитен Стоян Братоев обяснява, че независимо от изхода на делото, метростанциите ще бъдат адаптирани: „До два месеца ще бъде готово възлагането на проекта, до края на годината ще бъде готов проектът за трите метростанции, следващата година до лятото ще имат и те обезпеченост”.

Всички метростанции в строеж ще бъдат достъпни. Тази на булевард „Черни връх” вече има асансьорна шахта и асансьор, който чака монтиране.