По последни данни през третото тримесечие на 2010 г. има ръст на икономиката спрямо второто тримесечие на годината и спрямо третото на 2009 г. Това съобщи вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков. Последните две години такива резултати не сме имали, отбеляза той. Според министъра е необходимо насочване на капитала към сектори, които са перспективни и дават голяма добавена стойност.
Дянков заяви, че бюджетният дефицит за следващата година ще бъде под три процента.
Имаме всички основания да смятаме, че с бюджета за 2011 г. фискалната стабилност ще се подобри, заяви още финансовият министър.
Дянков добави, че от 1 януари 2011 г. България ще бъде страната с най-ниска данъчна тежест в ЕС. Все по-малка е ролята на държавата в преразпределението на БВП - през 2011 г. това ще бъде под 36 процента, съобщи Дянков. Според него това е най-ниското равнище за последните 20 години, а може би и в цялата история на статистиката и така се дават стимули на бизнеса и домакинствата.
Реформите, които трябва да се извършат, са в областта на образованието, здравеопазването, администрацията, посочи Дянков. Той отбеляза, че в пенсионната реформа е постигнат успех с приемането на мерки. Това е най-големият успех на правителството досега, защото дава поглед за 20 години напред на пенсионната политика, посочи Дянков.
Вицепремиерът отбеляза, че финансирането на висшето образование през следващата година ще може да се насочи не само към броя студенти, но и към качеството на университетите, благодарение на рейтинговата система, която едва сега е приета.
От 2001 г. до 2009 г. работещите в държавната администрация са се увеличили с около 40 000 души, докато за последната година са съкратени около 14 000, съобщи Дянков.
Сериозният дебат за бъдещето на България едва сега започва, заяви от своя страна министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Основните насоки за развитие на икономиката на страната според анализи на министерството са високите технологии, екологичните технологиите и науките за човека и здравето, допълни още Трайков.

Снимка: БГНЕС