"На първо четене този текст беше отхвърлен от парламентарната правна комисия”, уточни тя. Сега върви процедура между двете четения. Имаме подкрепа от всички браншови организации в земеделието с изключение на асоциацията на собствениците на земеделски земи.
Според поправката, се регламентира задължението на собственика на земеделска земя, ако иска да продаде земята да я предложи най-напред на арендатора и ако той откаже да има право да я предложи на свободния пазар.
"В момента правим редакция, така че да не накърним интересите на нито една от страните - зърнопроизводители, собственици на земи и инвестиционни фондове, и да спазим законите", каза Танева.
Народният представител от ГЕРБ обясни, че дружеството "МелИнвест”, на което е бивш изпълнителен директор, е против тази текст, така че упрека към нея за прокарване на лобистки интереси е несъстоятелен.
Тя уточни, че в момента се оглеждат текстовете да не бъдат в противоречие с конституционните текстове и основното е се да даде възможност за развитие на българското земеделие. Танева напомни, че законът се обсъжда вече два месеца. Ще се съобразим с мнението на браншовите организации, заключи председателят на ПК по земеделие в НС.
Борислав Петков от Асоциация на българските собственици на земеделски земи изрази мнение, че въпросната поправка предвижда тежка процедура за разпореждане със собствеността.
"Собственикът няма да успее свободно да се договаря. Свидетели сме как арендатори в миналото извиваха ръце за по-ниска цена", поясни представителят на инвестиционните фондове. Петков смята, че що се касае до устойчивостта - тя е гарантирана с дългосрочни договори за аренда. Това, според него, е малка стъпка към целенасочена приватизация.
Този член дава възможност да се плануват инвестициите, твърди Радослав Христов от Националната асоциация на зърнопроизводителите. Текстът обслужва малките и средни земеделски производители защото по този начин те ще могат да инвестират в земята си. Въпросният член ще помогне хората да обработват земята, категоричен беше Христов.