В Деня на народните будители БАН излезе на протест. През целия ден с различни прояви отделните институти на академията изразяваха недоволството си от орязания бюджет.

Рано сутринта сътрудниците в института по археология излязоха на улицата с въжета на шиите. Независимо, че премиерът Бойко Борисов ги посъветва да търсят пари по европроекти, учените настояват и държавата, наравно с тях, да кандидатства пред Брюксел.

Учените получават от държавата само 70% от заплатите си. Археолозите смятат, че новият проектобюджет е брутален и изразиха опасения, че още през януари догодина ще останат на нула.

„Като си доплатим за тези три месеца 250 000 лева, за да си доплатим за смешните заплати, ние догодина ще станем на нула и тогава как да си вършим работата”, коментира доц. д-р Людмил Вагалински.   

Археолозите на БАН нямат оборотни средства и за поддръжка на сградата на най-стария музей у нас, който е на около 500 години, и в който всеки турист идва да разгледа културните ценности на България. Учените са принудени често да работят на разкопките в неподходящи сезони, защото финансирането закъснява.

„Когато вадим останки от архитектура, не е най-доброто време да извадим, когато е влажно и те да не могат да бъдат съхранени по съответния начин. Освен това за нас доста сериозен проблем е, че много често проектите не са обвързани с финансиране за обработка на придобития материал за тяхното консервиране, запазване и научна обработка”, обясни
Снежана Горянова.  

А когато такава обвързаност липсва, учените не могат да направят и публикации в специализираните издания, които са в основата на тяхното хабилитиране като доценти, професори и академици.

Археологията става един от приоритетите във финансирането на културните проекти. Такова намерение обяви в ефира на bTV министър-председателят Бойко Борисов. Премиерът обясни, че множеството археологически находки в последно време могат да създадат нов вид туризъм и свежи доходи за общините.

На всеки учен в БАН са пада по човек и половина обслужващ персонал. Субсидията, която се дава на академията, означава, че тя "трябва да се реформира по посока на своите учени". Така министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов коментира протестите и несъгласието на учените с намалението на бюджета на академията от 59 на 54 млн. лева през 2012 г.