След големия успех на първото издание на "Великолепната шесторка” на 22 септември благотворителната кампания на bTV и УНИЦЕФ се завръща в ефира. Шоуто, което създаде нов модел на благотворителност в България, ще се излъчва два пъти седмично в най-гледаното време на bTV в продължение на 3 месеца.

През 2010 г. bTV и УНИЦЕФ бяха партньори и в друг благотвотрителен проект – "Надежда за децата на Хаити", в рамките на който бяха събрани 1 млн. и 600 хил. лв.

Преди броени дни Ани Салич и Цветелина Бонова от УНИЦЕФ се завърнаха в България след посещение в Хаити.

“Животът в Хаити продължава. Големият проблем там са руините, защото все още никъде не могат да се видят тежки машини, които да разчистват улиците и падналите сгради. Парите, които сега последно са набрани, ще бъдат дадени именно за това разчистване, за изграждане на сградите отново. До момента предимно е работено за спасяването на хората с нещата от първа необходимост”, обясни Ани Салич.

Цветелина Бонова обясни, че Бил Клинтън координира цялата хуманитарна дейност в Хаити. "Точно когато бяхме там, миналата седмица, бяха одобрили плана за образованието, който е много важен и УНИЦЕФ се застъпваше за него. Първото нещо, което трябва да се направи, е да се разчисти там, където са били училищата, за да може да започне да се строи. УНИЦЕФ е поел ангажимента да построи над 3000 училища. След един месец децата влизат в новата учебна година. В началото за съжаление ще бъдат под палатките, но всички се надяват, че до 5 години новата образователна система ще започне с нов старт.”

"Винаги има въпроси къде отиват парите”, каза Ани Салич. "Дори на място имахме среща с десетина директори на местни училища и възникна малко по-остър диалог, защото те питаха „Къде са парите и защо училищата ни не са поправени?”. Оказа се, че това е директор на едно частно училище, който втори път тегли кредит, за да го възстанови. Но това са 4000 училища. В момента са възстановени някъде около 200 училища от УНИЦЕФ, които имат някакъв транзитен период, в който ще бъдат налети някакви основи. Те ще бъдат полустабилни постройки, след което ще бъдат препостроени. Това са много пари, няма как отведнъж да се налеят. Плюс това става въпрос за частен сектор. Сега той се разширява, променят се основно правилата в образователната система. Образованието в Хаити е частно, но родителите имат голям интерес да учат децата си. Всички искат децата им да бъдат в училище. Бедните събират пари, за да могат да плащат таксите в по-евтините частни училища. Само 15% от училищата са държавни”, обясни водещата на „Великолепната шесторка”. С новия план за образователната система в Хаити се цели постепенно процентът на държавните училища в страната да се увеличава.

А какъв е планът на второто издание на "Великолепната шесторка”?

"Идеята е доста амбициозна. Тя ще подкрепи един от плановете на държавата за поетапно закриване на домовете за деца”, обясни Цветелина Бонова. „Основният приоритет на всички трябва да бъде: Нито едно бебе да не влиза в дом. Доказано е научно, че всеки месец престой забавя с три месеца развитието на децата. Те спират да растат. Психологически също забавянето е страшно”, допълни Бонова.

В момента в домовете за деца работят около 2500 души. "Ако сметнем, на дете в дом се пада по една лелка. Но така или иначе нашите деца, които са си извървели нормалния път на развитие и ние сме ги гушкали, и сме им говорили, и сме им обяснявали цветовете, и сме развили всичко необходимо за тях, няма да отговарят на развитието на едно дете от дом”, каза Ани Салич.

Процесът на извеждане на децата извън домовете е следният: Първата стъпка ще бъде подкрепата към семейството за хората, които имат капацитет и могат да гледат децата си. Няма значение дали тези деца са здрави или имат някакъв проблем. Оттам нататък, работейки върху родителския капацитет, ако се види, че това семейство не може да гледа детето си или има някакъв друг проблем, първата стъпка е извеждането в приемна грижа. Отново детето да бъде в семейство, а не в дом.

"Целта на следващата "Шесторка” не е да се дават пари. Няма как да даваме пари. Целта е помощта да е по-устойчива, по-дългосрочна”, каза Ани Салич.

Участниците в новото издание на "Шесторката” са пълна тайна, но Ани Салич е убедена, че те ще бъдат интересни на зрителите.

Както и в предишното издание на предаването, така и сега, участниците, екипът и водещата Ани Салич няма да получат хонорари или компенсации за участието си. Участието на всеки е напълно безвъзмездно. Във връзка с писанията в интернет и писмата от зрители, които са повярвали на злонамерените публикации, че Ани Салич е взела хонорар за участието си в "Надежда за децата на Хаити”, водещата каза: "Мили хора, не съм взела нито един лев. Не знам как да ви го докажа. Ако искате вярвайте на тези, които ви казват лъжи, но аз заставам с моето име и лице – не съм взела пари.”

"Политиката на УНИЦЕФ по цял свят е, че ние никога не плащаме. Дори в проектите, в които участваме, очакваме от нашите партньори да не плащат хонорари на звездите, нито те да получават компенсации. Това е добрата воля на хората, които се включват и правят добро”, обясни Цветелина Бонова. "Имаше доста писания в сайтове. Ние се опитахме да се свържем с тези хора, но не успяхме, защото никой не застава с името си. Пак казвам: ние не плащаме на Ани Салич, защото тя е посланик "на добра воля”.

Пълният отчет на изразходваните средства от първото издание на "Великолепната шесторка" можете да намерите тук.