Мъж от Шумен успя да осъди МВР и така да преодолее забраната да напуска страната заради дългове. Заради противоречие между нашето и европейското законодателство обаче, се оказва, че съдебно решение трябва да има за всеки отделен случай.

През последната година Иван Иванов е пътувал безпроблемно до Гърция два пъти. Преди седмица обаче е спрян на границата.

"Заминахме с още един приятел и мен ме спряха на границата на основание на протокол за полицейско предупреждение. Връчиха ми, че имам някакви задължения в данъчното. Казаха, едното момче може да замине, другото не може и се връща обратно откъдето е тръгнало и не ме пуснаха да вляза в Гърция", разказва той

С издадените му документи Иванов тръгва да търси на какво основание му е наложено ограничението.

От НАП - Велико Търново обясниха, че мъжът има стари задължения към държавата в размер над 5000 лв., а принудителната административна мярка е на базата на Закона за личните документи.

"Основно прибягваме към тази мярка в случаите, когато задълженото лице не е коректно или лоялно към администрацията. Т.е. не се е явило при изпращане на покана от наша страна, не е заявило пред нас някакъв план за погасяване на части от задължението си и съответно няма активи”, коментира Руслана Лазарова, НАП- Велико Търново.

Преди по-малко от месец подобен казус намери решение във Върховния административен съд. Той постанови, че български граждани не може да бъде спиран на границата заради дългове, защото това противоречи на европейска директива. Според юристи на подобни противоречия в законодателствата се натъкват и останалите европейски държави, но при тях решението на частния случай незабавно води до промени в националното законодателство.

"Има и директива, където пояснява договора , там изрично пак е казано, че за постигане на икономически цели, т.е. за връщане на дълг или уреждане на някакви отношения - забранява се. Това е терминът - забранява използването на тези ограничителни мерки", каза Стефан Петков, адвокат

В този си вид текстът от Закона за личните документи е приложим и спрямо длъжници на енергодружествата и топлофикациите, и към частни кредитори.