До сто деца годишно се раждат с процедура по изкуствено оплождане, при което са използвани дарени яйцеклетки и дарена семенна течност. Такъв е случаят с 62-годишната русенка. Донорите на яйцеклетки, които са записани в Агенцията по трансплантации са 60.
Никъде не се води статистика колко реални бременности са осъществени с дарен материал.
62-годишната жена е износила плод, създаден от дарена яйцеклетка на млада жена и семенна течност на здрав мъж, които по закон са анонимни. Те не знаят, че са родители, а законът забранява и на техният плод след години да научи чии гени носи.
Дори и някога законът да се промени, както вече се е случило в Англия, у нас не съществува обобщен регистър, който да съдържа информацията колко яйцеклетки са дарени, колко от тях са оплодени, колко ембриона са създадени, колко бременности са реализирани и колко деца са се родили.
"В момента тованяма как да се отчете, защото не се изисква от закона”, каза - д-р Татяна Джалева, директор на Агенцията по трансплантации.
От Агенцията искат промени в закона, така че да не бъдат затрупвани с документация за ин витро на семейни двойки, които не ползват дарителски материал, а да се занимават само със спорните случаи, които изискват проследяване. Законът дава право да се даряват ембриони, което означава, че отдаването на вече заченат човек е допустимо.
Миролюба Бенатова: Има ли регистър на дарените ембриони?
Татяна Джалева: Не. Законът не изисква и никой няма да ни подаде такава, освен на добра воля.
Вчера от Агенцията обявиха, че процедурата на 62-годишната жена не е била съобщена от клиниката в Плевен. Днес обаче от Агенцията по трансплантации се коригираха, че Красимира Димитрова е докладвана като пациент през януари тази година.
„Извинявам се на колегите за некоректно представената информацията от нас”, каза Джалева.