Расте броят на хората от градовете, които се местят да живеят в селата. 12 километра - само толкова разделят най-голямото село в България от най-големия град. Официално в село Лозен има 6000 жители. Не са малко младите хора, които в последните години отиват там.
Не са малко и тези, на които поне няколко пъти им е хрумвало да изоставят бетонния апартамент в анонимния град за едно място на село. Така Лозен става по-скъп от „Лозенец“ и по-пренаселен от „Люлин“.
Само преди 13 години Биляна Пулийска учи право и живее в Атина. Тя е с гръцко гражданство, но любовта я довежда в Лозен. Между покривите на тези къщи днес е нейната образователна академия Smail.
Биляна има три деца, дава заплати на петима учители, а малчуганите в Лозен учат при нея английски, френски, немски и гръцки език, както и български и математика като допълнителни занимания.
Накрая става така, че тя е по-известна от съпруга си - кореняка от Лозен Трайчо Пулийски, който е направил първата интернет фирма и телевизия в района.
Според последните данни на НСИ в две села у нас вече живеят над 6000 души. Лозен остава на първо място, а около 500 души по-малко е населението в село Бистрица. На трето място е силистренското село Айдемир.
Общо шест са селата, в които населението вече е над 4000 души. Най-малък град у нас остава Мелник - там живеят 96 жени и 86 мъже.
Населените места без нито един жител са 199. Те са предимно в областите Велико Търново и Габрово.
На този фон днес не е лесно да се каже къде започва и къде завършва Горни или Долни Лозен. Но всички знаят, че в най-голямото село има две детски градини и две училища, няколко църкви, но един кмет.
„Хората, когато първо са по-малко, те се познават. Когато имаш лично отношение към всеки един от тях, ти няма как да не си съпричастен към неговата болка, към неговия празник, към неговия празник. Да, може в малкия град да е малко по-скучно, театъра, киното да идват един път в месеца, но отношението на хората е по-различно“, казва кметът Васил Станчев.
Той признава, че в последните години в регистъра кметството вече се пука по шевовете. В архивите се пазят данните на първите жители още от преди два века.
Но скоро няма да има къде да се внасят данните на новите жители. Между тях са Дона и Ивайло Вълкови с четири деца. Той е от Ботевград, а тя - от Бургас.
„Страшно хубави хора! Всичките са млади, с деца на еднаква възраст. Така че от тази гледна точка въобще не ни липсва това нещо“, казва Ивайло.
Анализаторите казват, че лошата инфраструктура не позволява на повече хора с идеи да тръгнат към селата и малките градове, а в големите населени места да останат държавната администрацията и офисите на фирмите.
Въпреки това миграцията се обръща и към София няма наплив от няколко години, сочат последните данни.
„Демографията на България се промени и особено след пандемията и това беше голям катализатор. Първо, още в самата пандемия видяхме движение от големия град към най-често малкия, много близо до големия областен град. В цяла България се видя това, но всъщност след това и външната миграция се промени и в последните години външната положителна миграция успява да навакса от отрицателните естествени процеси“, казва анализаторът Петър Ганев.
Динамиката, според изследванията, идва и от финансовото състояние на хората и ни доближаване до западния свят. А мирогледът на младите се променя, защото поне две поколения вече са видели и модела на живот извън страната.
„Дигиталният сектор, изкуственият интелект - тези неща помагат човек да пробва такива идеи. Тъй като ти може да си свързан със света. Нашето поколение, за да е свързано със света, трябваше да иде в големия град. Сега това не е нужно. Няма значение дали си в София, или в Мерник“, казва Петър Ганев.
Корените на Пламен Митов са от Сандански, но 40 години от живота му минават в София заради собствен бизнес. Преди четири години той идва точно в Мелник - най-малкият град у нас.
„Ние произвеждаме вино само за Музея на виното, нас ни няма в търговската мрежа. Ние сме Музея на виното, ние държим на качеството. Нямаме право като име, като място, да предлагаме лошо качество вино. Тука не се псува, не се обижда на майка, тука се обижда: "Да ти вкисне виното", разказва той.
Свикнал с местния начин на живот, днес Пламен споделя, че освен на виното се наслаждава и на тишината и спокойствието в Мелник.
Както в село Лозен, така и в Мелник всички се познават и си помагат. Има и трудности, най-често вързани с инфраструктурата и здравеопазването.
„Здравеопазването е в много окаяно състояние в провинцията, не само в Благоевградски регион - навсякъде. Здравеопазването на първо място, няма аптека в Мелник, тук има хора 36-и, 38-и, 40-и набор. Живи са, а няма аптека“, казва Пламен Митов.
„Това е социална динамика. Не просто да отидеш в селото, да има възрастни хора. На мегдана привечер да видиш и други млади хора и да обмениш няколко думи. Това е социална динамика, която се промени. Чувството за западналост изчезна и хората почват да виждат смисъл да бъдат там“, посочва Петър Ганев.
От другата страна на Балкана около Габрово и Велико Търново има най-много обезлюдените селища у нас. Село Николчовци прилича по скоро на декор за филм.
„Къщите са запазени, реставрирани, в момента дори на две от къщите върви саниране. Няма изоставен имот, природата не ги е превзела, но няма постоянни жители по документи“, обяснява кметският наместник Христомир Петков.
…Както и село Геня.
„Има един постоянно живеещ човек, а през годините преди индустриализацията на селското стопанство е достигало докъм стотина жители, разположени в 10-12 къщи. След 60-те години на ХХ век този процес е световен - започва обезлюдяване, миграция на хората към градовете, които предлагат повече възможности и за развитие и за работа. Някъде до 80-те години на ХХ век е имало пет-шест души, след това са почнали прогресивно да намаляват“, казва кметският наместник на селото Тодор Маринов.
Макар всяка от запазените къщи в селото да има свои наследници, малко от тях са се връщали тук последните десетилетия. А за това, че до скоро в Геня е имало живот напомнят работещи електромери и охранителна камера, с която наследник на една от къщите наблюдава имота си от другата страна на океана.
„Плевен, Търново, Русе, Габрово - това са центровете, които би трябвало да покажат по-голяма динамика, за да се обърне картата. Може би със завършването на "Хемус" те ще имат по-голям потенциал, с повечето пробиви през Стара планина също - нещо, което отдавна коментираме, но дори и сега, слушайки за инвестициите в жп инфраструктура отново виждаме. Големият фокус е на юг, където вече се появява голяма и по-добра свързаност“, обяснява Петър Ганев.
За довиждане Биляна Пулийска ни подарява една от своите детски книжки. Малко хора знаят, че на гръцки език има една дума – фельотимо, която не може да се преведе буквално на нито един друг език в света.
„Чест най-вече. Да обичаш честта си - това е фельотимо. Винаги да си честен със себе си. Ще трябва търпение за всичко. Търпение за любовта, търпение, за да се стартира бизнес, да се развие, да създадеш. И най-вече повече позитивизъм“, обяснява Биляна.
Историята през вековете е показала, че всяко едно движение на хората е опит за намиране на по-добър живот. Ценността на единния пазар винаги се е забелязвала и водила до положителна миграция. А сред хората - и до малко фельотимо.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK