Отговорност трябва да се носи, не само когато грубо си нарушил закона, но и когато има противоречие с морала. Това заяви министърът на правосъдието Маргарита Попова в отговор на въпрос за очакванията към Висшия съдебен съвет по отношение на случая със съдиите със социално слаби роднини. Министърът е в Благоевград, където участва в кръгла маса по проблемите на реформата в съдебната система.

Колегите във ВСС заработиха по етичния кодекс на магистрата, те му вдъхнаха живот, посочи тя. Под мое ръководство и с натиск от моя страна, без да се намесвам в работата на съдебната система, трябва да се достигне до ново мислене, до нова съдебна култура, до нов морал, заяви министърът. Трябва да се научим, както нашите колеги в Западна Европа правят, когато има проблем, който противоречи на морала, когато обществото укорява определена постъпка, ние да имаме културата, инстинкта и стереотипа да се извиним пред обществото и да коригираме своето поведение чрез оставки, коментира тя.

Не сме възпитани да подаваме оставки все още, заяви Попова. Не всяко нещо според нея се разрешава с разследване по наказателен път, не всяко нещо се разрешава дори с дисциплинарни наказания. Човек вътрешно трябва да има доста висока летва за самооценка и за самокритика, коментира министърът. Един жест на оставка понякога говори много повече, отколкото най-тежкото дисциплинарно наказание, заяви министърът на правосъдието.

Тя съобщи още, че се подготвят и законодателни промени, които да направят работата на бизнеса по-лесна. Работим и върху Търговския закон, и върху Закона за търговския регистър, за да може бизнесът да се развива по-свободно и по-спокойно, посочи Попова. Тя съобщи, че много скоро на сайта на Министерството на правосъдието ще бъдат публикувани предложенията, направени по Закона за търговския регистър.

Министърът съобщи, че е подела инициатива за промени във висшето образование, заедно с неправителствени организации. Според нея дисциплината "Нормотворчество" трябва да бъде застъпена в юридическия факултет.