Проблемът със забрадките се развя и над квартал „Изток” в Пазарджик. Всичко тръгна преди няколко седмици от Смолян, където местни имами и религиозни водачи поискаха жените, които се снимат за лични документи, да са със забрадки на снимките, в което се оказа, че няма никакъв проблем.

Екипът на "Тази сутрин” отиде в Пазарджик по сигнал на един от общинските съветници в града, който се казва Райко Живков, и който е казал, че има опити за внушение жените да се снимат за лични документи със забрадки. Това внушение, според сигнала, се прави от лицето Ахмед Ахмед, който през 2003 година е задържан за участие в радикална ислямска организация „Държава на халифат”, като е съден за разпространение на антидемократична идеология, която застрашава сигурността на страната.

Основният обвинител Райко Живков, който беше обещал да участва в предаването, днес не се появи, за да разкаже за подробностите.

Редица мъже обаче се съгласиха да участват в предаването, за да изкажат позицията си дали някой им внушава какво точно да правят и как жените им да се снимат за личните документи.

Ето какво каза Мирослав Стоянов, говорител на ОДП – Пазарджик, по въпроса имат ли право хората да се снимат със забрадки за личните си документи:

"Разбира се, това право им е предоставено в Правилника за издаване на български лични документи, където изрично в приложение № 5 е споменато, че по принцип лицата се снимат без забрадки или шапки, но по изрично тяхно желание могат да се снимат с такива, при положение, че се вижда поне 1 см. от косата и задължително открити и двете уши”.

Мирослав Стоянов показа образец как би трябвало да изглежда едно лице, което има желание да се снима със забрадка, и допълни, че не е никакъв проблем това да стане. Задължително обаче е да се виждат двете уши и част от косата:

"Тъй като все пак този документ за самоличност трябва да носи достатъчно информация на хората, които извършват проверка на този документ и да им даде яснота дали става дума за същата личност или не”.

Яшар Сали, имам на централната джамия в Пазарджик, заяви, че не е много добре информиран по въпроса кой е Ахмед Ахмед и защо се създава брожение между, него и Райко Живков. Относно носенето на забрадки имамът каза:

"Това са изисквания за вярващи жени. Ние говорим, че лицето може да бъде открито и ръцете, това е изискване от Корана. Освен това, другите части на тялото не може да се видят, това е забранено. След като има решение вече на хората, които имат задължението да се снимат за лични документи, не мисля, че трябва да се окаже проблем, тъй като, щом е позволено да се снимат жените със забрадки, мисля, че е нормално, не трябва да се повдига този въпрос наново”.

Няма проповеди в джамията, които да внушават жените да не се снимат за лични карти, каза ходжата. Той допълни, че Ахмед Ахмед не е влиятелен там и не извършва проповеди в джамията.

Братът на Райко Живков заяви, че е с Ахмед Ахмед от 15 години и никога не се е отдалечавал от него и, че не правят незаконни проповеди.

Жените от града бяха категорични, че никой не им забранява да се снимат със забрадки, но за последно са се снимали за лични документи преди три години, без кърпи на главите. Те твърдят, че за тях няма да е проблем да се снимат със забрадки, като им се виждат ушите и част от косата.

Очакват се бурни реакции срещу забраната на бурките във Франция

Масовата емиграция от Близкия Изток и Африка към Европа постави на дневен ред въпроса за верските символи и начина на живот. От 15 години споровете за религиозните облекла и най-вече за мюсюлманските забрадки са сред най-горещите политически спорове, които бунят духовете на Стария континент.

Преди два дни Франция забрани носенето на ислямските бурки на обществени места. Според правителството - те потискат жените и нарушават правата им.

Подобни обществени настроения във Франция има още от 2004 година, когато парламентът забрани всякакви религиозни символи в училищата. Освен забрадките, тази забрана засегна и кръстовете и еврейските кипи.

В началото на тази година президентът Никола Саркози и парламентарна комисия поставиха отново въпроса на дневен ред.

Проектозаконът, който е приет от долната камара на френския парламент, предвижда нарушителките да бъдат глобявани със 150 евро. Много по-сериозна обаче е глобата за мъжете - мюсюлмани, които принуждават жените си да се забулват - от 15 000 евро до 1 година затвор.

Според последните данни едва около 2000 жени във Франция ходят забулени на обществени места. От друга страна обаче това е страната с най-голямо мюсюлманско малцинство в Европа - мюсюлманите във френската република са над 5 милиона и се очаква това решение да предизвика бурни реакции.

Въпреки това правителството разчита, че проектозаконът ще бъде одобрен от Сената през септември, което би позволило той да влезе в сила скоро след това.

Франция е втората европейска страна, която въвежда подобна забрана

В края на април тази година Белгия гласува закон, който предвижда глоба или затвор от един до седем дни за носенето на ислямска забрадка на обществени места. Забраната включва и всякакъв вид облекло, което закрива лицето на човека и затруднява идентифицирането му.
Приетият проект е мотивиран със съображения за сигурност и въпреки че не са споменати традиционните мюсюлмански забрадки за жените, законът забранява и тях.

Дискусията в Белгия започна след забрана за ислямските бурки и други религиозни символи в училища в автономния район Фландрия. Подобна забрана има и в някой райони в Германия.

Испанският град Леида също забрани носенето на мюсюлманската бурка на обществени места. Очаква се от есента и Барселона да го последва.

Дискусии за мюсюлманските забрадки в момента текат и в Италия, Швейцария и Холандия.