Поправката в закона, която да възпрепятства извършители на тежки престъпления да получават по-леки наказания при самопризнание, беше отхвърлена тази седмица от правната комисия на парламента. Така тя няма да влезе за обсъждане в пленарна зала, заявиха в студиото на „Тази сутрин” родители на жестоко убити младежи.  

„Никой не ни е потърсил, въпреки уверението на премиера, че текстът в закона ще бъде променен. Поправката беше отхвърлена и следователно – нищо не е направено”, каза Виолета Александрова, майка на Васил, убит пред Съдебната в София палата заедно с приятеля си Кирил Въжаров.

Тя даде за пример дело, започнало през юли, за убийството на Христо Миланов. Убиецът се признал за виновен и получил 12 години затвор, вместо от 15 до 30 години, както предвижда законът в случаи на умишлено убийство. „Той каза „Аз го убих” и законът го потупа по рамото”, заяви Александрова. И допълни – „за мен 12 години за умишлено убийство не е най-тежката възможна присъда, а е подигравка (...) Но ние продължаваме с подписката за промяна на нормата – имаме вече над 2 хил. подписа събрани, предимно от млади хора”.

За мен това е поредният лобистки интерес, коментира Христо Монов, баща на Андрей Монов. С тази поправка ние казваме на безотговорни хора да убиват, да си признаят и да са спокойни, че законът няма да ги накаже строго. По думите му така се защитава интересът на адвокатите.

Вместо законът да възпира, той мотивира, каза Монов и подчерта, че същата е и ситуацията с войната по пътищата.

Най-голямата слабост на наказателния процес е досъдебното производство – събират се негодни доказателства. Мен ме е страх, когато една държава зависи от волята на едни 200 човека, защото държавата сега върви срещу младите, каза още той.

В един момент става ясно, че законът губи човешкия си характер. Изглежда, че тези закони се пишат и правят не за ползване от хората, а за ползване от други интереси, смята Радмила Въжарова, майка на Кирил Въжаров.

Лоби на престъпниците в България няма и няма как да бъде създадено, заяви в отговор Явор Нотев, депутат в комисията по правни въпроси. Няма как съкратеният процес да е бонус за адвоката. Аз например бих обсъдил промяна в закона, с която да отпадне съкратената процедура при тежки престъпления .  

По думите му има взети мерки в тази насока. Той заяви, че според измененията в Наказателния кодекс вече не може за тежки престъпления да се налага наказание под минимума.

Целия разговор вижте в прикачения видеофайл.