До месец-два ще внесем към 8-10 поправки в действащия закон за висшето образование, които трябва да уредят въпроса с управлението и финансирането на университетите. Това заяви в студиото на "Тази сутрин" министърът на образованието Сергей Игнатов. Законът за висшето образование, който беше изготвен от Съвета на ректорите, не отговори на нуждите и на плановете, на политическия ангажимент, който правителството е поело, за модернизация. Но той дава едно много добро описание на състоянието на висшето образование в момента и съответните промени ще бъдат изготвени на базата на този текст, заяви той. Игнатов отново подчерта, че реформа в сектора задължително трябва да има, след като младите продължават да напускат страната, за да учат навън.

Министърът заяви още, че задължителната предучилищна подготовка ще влезе в сила през 2012-2013 г. Тази опция сега съществува само за училищата, които имат необходимата база. "Мисля, че и родителите знаят, че това е по-добре за децата им", заяви министърът. Това се налага, защото у нас има все повече деца, чиито майчин език не е българският и по-ранната подготовка ще спомогне за тяхната интеграция, подчерта той. 

Въпросът за задължителното въвеждане на религия в училище не е на дневен ред, но държавата трябва да съдейства на Българската православна църква. Религията си остава избираем предмет, макар че през последните години намалява броят на желаещите да го изучават. За да стане вероучението задължително, трябва да има широко обществено обсъждане, подчерта Игнатов. Причината е, че по закон българското училище е светска институция и този предмет няма как да стане задължителен.

Министърът призова да не се нагнетява допълнително етническа нетърпимост в обществото. Българите като цяло са толерантен народ, каза той. Според него инциденти в училищата има, но не е задължително за тях да са отговорни само младежите от ромски произход.

Университетите, които са в тежко финансово състояние, освен Софийския, са към 7-8 от близо 30, заяви Игнатов. Това в въпрос на мениджмънт и повечето са се научили да се оправят без финансови инжекции, каквито досега е получвал СУ. Той заяви, че Софийския трябва да погаси задълженията си към "Топлофикация" и ръководството на ВУЗ-а е договорило това да стане на разсрочено плащане. Държавните висши училища попринцип са в тежко състояние, заради орязването в бюджета с 20%, призна той. Финансовото положение на СУ е много тежко, но всеки месец правителството превежда на университета около 2 млн. и нещо лева. – чисти около 1 млн. и 900 хил. лева. Така че, от тези пари плюс собствените приходи е редно да извадят тези 200 хил. лева, за да си погасят задълженията, категоричен е Игнатов.

Целия разговор чуйте в прикачения файл.