Трети пореден месец нивото на безработица у нас е под 10%. Данните на Агенцията по заетостта показват, че през май безработните са 9,53%, което е малко по-ниско от април. Успокоителна ли е тази тенденция и какво се случва на пазара на труда? Отговорите дава репортерът ни Мария Ванкова.

Традиционно безработицата остава най-ниска в София и Варна, а най-висока в Смолян, Монтана и Търговище. Май е третият пореден месец с безработица под 10% или близо 353 000 безработни.

По-ниското ниво се дължи на сезонната заетост в селското стопанство, туризма, преработващата промишленост и търговията. Не случайно в тези сектори са обявени най-много свободни работни места през изминалия месец. Друга причина за по-ниската безработица са програмите на Агенцията по заетостта за квалификация, стаж, временна заетост, които обхващат хиляди безработни.

Регистрираните безработни през май са с близо 16 000 по-малко от април. А заявените свободни работни места са общо около 13 000, като 4 000 от тях са в преработващата промишленост. Изчисленията на Агенцията по заетостта сочат, че през май за едно работно място са се борили 16 безработни. Сред тях е Мая-Мария. Работила е 30 години в Софийския университет. Преди два месеца я съкращават.

"Пред пенсия съм, в крайна сметка е трудно човек да си намери работа на тази възраст", признава жената.

Със същата трудова съдба е и Валери Здравков. Дълги години той работи като колбасар, преди четири месеца остава без работа.

"Попадах на обяви към озеленяването, но на много малки трудови възнаграждения. Вече се принуждавам да започна каквото и да било", обяснява Здравков.

През последната една година все по-често без работа остават и млади хора до 29-годишна възраст. В момента техният брой е 62 000.

"Работодателите се освободиха първо от най-скоро приетите на работа лица. В повечето случаи това са младежи до 29-годишна възраст или пък специалисти, които са по тясно специализирани и не биха могли да извършват толкова, докато оставиха и разчитат на по-възрастните и стари служители", смята директорът на Агенцията по заетостта Росица Стелиянова.

Друга причина за голямата безработица сред младите е, че 60% от търсещите работа са без специалност или с ниско образование. В община като Омуртаг младежите без квалификация са стотици.

За да помогне на младежите, от септември Агенцията по заетостта започва нова програма. За 15 000 млади хора ще бъде осигурен шестмесечен стаж в различни фирми. Паралелно с програмата за младежите, през септември започва и програма за ромите. Пет хиляди от безработните ще бъдат включени в различни курсове за квалификации и компетенции. След това за 4 000 от тях ще бъде осигурена работа, като за първите девет месеца държавата ще поеме част от заплащането.