Важно за нас е да съберем достатъчно доказателства, за да задържим лицата, които са извършвали палежите на коли. Това каза в предаването "Тази сутрин” вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. Той заяви, че МВР работи активно, за да се пристъпи към задържане, при достатъчно доказателства в началния етап на разследването.

Защо искате от мен обяснение за освобождаването на Юлиан Ковачки

попита министърът. МВР има възможност да задържа криминални лица за 24 часа, след това има 72-часова мярка на база повдигнати обвинения, а после отиваме на първа инстанция... Това е начален етап на разследването на палежите, за които това лице беше задържано. Разберете – ние не говорим за произнасяне на присъда. Нека си припомним делото "Килърите". И те бяха освободени от Софийския апелативен съд. Сега делото се гледа в Шумен.

МВР не внася обвиненията срещу лицата, МВР събира доказателства

Тук не говорим за внасяне на обвинителен акт или отпадане на всякакви доказателства - мярката е "подписка”. Днес ще разговарям с главния прокурор, но ви припомням, че ние сме едва в началния етап на разследването. Ако оставяхме нещата на Софийския апелативен съд, сега нямаше да говорим за делото "Килърите” в Шумен.

Няма война между МВР и Апелативния съд, заяви той

Аз давам примери, а коментарите оставям на вас. На 26 декември също имаше опит за палеж, но три момчета бяха заловени. Имаме заподозрени за палежите в "Люлин", във "Владая", но ние не правим това само, за да отчитаме дейност, а си свършим работата.

Обществото очаква да гарантираме сигурността, да съберат необходимите доказателства, под прякото наблюдение на наблюдаващия прокурор или прокуратурата, във всеки един случай, подчерта Цветанов и допълни, че съдът е този, който трябва да отсъди справедливо и обективно за всичко това, което е извършено като престъпление. МВР събира доказателствата, но

тежестта на наказанието трябва да бъде ясно и строго дефинирана от съда

каза още министърът на вътрешните работи. Помолен за мнение относно решението по делото "Соло" Цветанов заяви: така е преценил съдът, не очаквайте от мен да коментирам всяко едно съдебно решение. Много пъти съм казвал, че е хубаво съдиите да се срещат с потърпевшите на дадено престъпление. Мога да ви дам примери, при които наказателната отговорност, която се дава е изключително ниска. Такъв е случаят с телефонните измамници или криминалните регистрации, свързани с кражби. Хората получават само порицание, което им позволява да направят от това занаят, смята Цветанов.

Съдебната система трябва да отсъжда в интерес на обществото

и да гарантира демокрацията в страната. Има изключително качествени съдии и прокурори и искам да благодаря на тези, които действително милеят за държавата, но трябва да ви кажа, че явно това преобладава в страната, отколкото в София, каза още министърът.

Цветанов бе категоричен, че събираните от полицията доказателства "кореспондират" с тези на колегите им от Западна Европа

но наказанията - не. В отговор на въпрос министърът посочи, че новият зам.-министър на правосъдието Деница Вълкова-Петкова, заради решение на която България е била осъдена в Страсбург, е безупречен и доблестен съдия, имала ключова роля за осъдителната присъда на Митьо Очите.