Какво означава един военен парашутен скок, как се подготвят парашутистите, целият ритуал по скатаването на парашута, всички проверки на сигурността до качването на самолета и съответно скока от самолета – всичко това ще можем да видим във филма на Венелин Петков "Парашутисти”, който ще бъде излъчен тази неделя, 31 октомври, от 19:30 часа, след централната емисия на bTV Новините. “Освен това се надявам зрителите да могат да видят какво означава периодичността в подготовката на военните парашутисти, какво означава да бъдеш военен парашутист и защо военните парашутисти трябва да скачат”, каза Венелин Петков.

Майор Георги Мянков от 68-а бригада "Специални сили”, който е един от героите във филма на Венелин Петков, обобщава ситуацията, с която са принудени да се справят военните парашутисти: "Имахме наборни войници, които имаха по два парашута. Кадровият състав имаше по три и по четири парашута. Днес парашутната материална част не е достатъчна, просто не е достатъчна.

Парашутната подготовка като цял е нещо, което е реално. Ако примерно провеждаме занятие по огнева подготовка, там срещу нас стоят цели, някакви мишени, които са ламаринени, не стои противник, но тук нещата са реални – всеки скок си е скок, рискът е риск, така че компромиси не трябва да се правят и подготовката трябва да се поддържа. За да се поддържа, вече казах, трябват парашути, самолет, гориво.”

"В момента се изпълняват скокове на абсолютния минимум, което е задължително, за да бъде поддържана бойната подготовка на военните парашутисти. Абсолютният минимум е 12 парашутни скока за парашутист Първи клас. За Втори, Трети клас вече скоковете са 16 и 20 и тези скокове трябва да се провеждат при различни условия, в изпълнение на различни упражнения, различни задачи”, обясни Венелин Петков.

"В САЩ десантните части скачат десетки скокове годишно. Не може да се направи сравнение”, каза още журналистът на bTV. “Майор Мянков каза – парашути, гориво, самолети. Тези неща липсват, скоковете стават трудни. Освен броят скокове е важно те да бъдат структурирани през годината така, че да не се губи подготовката. Не е добре в рамките на 10 дни да направиш шест скока и след това няколко месеца да не скачаш, защото наистина се губи подготовката.”

“Извършването на парашутен скок в бойни условия в стил специална операция е нещо съвсем реално и то може да бъде извършено в типовете конфликти, които има в момента в света. Представете си необходимостта малка десантна група да бъде пусната в някакъв район, до който няма достъп освен от въздуха. Това може да го извърши единствено добре обучен парашутист”, каза Венелин Петков.

Българските военни парашутисти са няколкостотин души, като най-много са в 68-а бригада „Специални сили” в Пловдив. Освен тях има и малки групи парашутисти, които са разположени на различни места. Има специален отряд към военноморските сили, който е базиран във Варна, а също и парашутисти към военновъздушните сили и курсанти към Военния университет, които също трябва да скачат.

Венелин Петков обясни, че заплащането, такова каквото е в момента, не може да бъде мотивация за хората, които се насочват към парашутизма. "Човек, за да отиде да скача и да скача непрекъснато, той трябва да иска да скача и да му идва отвътре. Напускането на армията става затова, че те не могат да скачат и няма условия да си вършат работата и това, заради което са отишли”, каза журналстът. "Преди години, когато се провеждаше кампанията за професионализация на армията един от клиповете, които се въртяха беше: "Елате в армията, можете да станете военни парашутисти, можете да скачате”. Тези неща привлякоха много от момчетата, които са били наборни войници тогава да се върнат, да останат като кадрови военни и да се развиват в тази област. В момента, при липса на възможност, те напускат.”

Гледайте филма на Венелин Петков "Парашутисти” тази неделя, 31 октомври, от 19:30 часа веднага след Новините в bTV Репортерите.