Само за последните два дни в кюстендилската полиция са получени пет сигнала за подобни схеми. Престъпниците се представят за прокурори. 95% от жертвите на телефонните измамници са възрастни хора.
В случая с 87-годишната жена от с. Фролош мъж позвънил на домашния и телефон и й казал, че дъщеря й е прегазила дете в София, задържана е и детето е в тежко състояние. За да се избегне затвора, трябвало да се платят много пари. Бабата сама казва какви пари има. Измамникът я държи на телефона, докато не опише как куриерът му да стигне до нея и да вземе пакетираните 8000 лева. Жената разбира, че е измамена, чак когато близките й се обаждат няколко часа по-късно.
Измамниците са основно от Северна България и най-вече от района на град Ветово. Те се обаждат на случаен принцип, а парите събират специално наети куриери. От полицията предупреждават, че ако трябва да ви се съобщи нещо неприятно или тревожно, което се е случило с ваш близък, то до дома ви ще дойде полицейски служител, а няма да стане по телефона.
Подобни схеми са трудин за разкриване, на първо място защото при най-малкото съмнение измамниците късат връзката. Другото е, че много хора не подават сигнали от срам, че са били измамени. Иначе цифрите за последните две години говорят, че престъпленията, които поне са били регистрирани, са намалели с една трета. През 2009 са разкрити около 10 процента от случаите, а през следващата - около 15 на сто.
Разследващите са стигнали до извода, че измамниците имат работно време. До 2-3 часа следобед те работят по схемите за събиране на пари, а след този час започват измамите с ваучери, чрез които се подготвят телефонните карти за следващия "работен" ден.