В началото на сезона всички бази за джетове по крайбрежието са проверени и тогава са разполагали с паник-бутони. В разгара на летния сезон обаче наша проверка се натъкна на бази, в които това устройство липсва.
"Търсим най-подходящото дистанционно управление за момента и още не знаем как ще бъде дали ще е с набиране от телефон, дали ще бъде с някакъв ключ, но търсим най-удобния вариант за нас и за хората в морето за най-безопасно протичане на услугата", каза Ивайло Ненов, управител на база за водни атракциони.
От Морска администрация пък припомниха, че всички собственици подлежат на санкция- хиляда лева и нагоре глоба, ако не са се снабдили с паник бутони.
"Наредбата е в сила от декември миналата година, така, че за седем месеца би трябвало знаейки предварително да си го решат този ако е технически проблем", каза Веселин Марков, началник сектор „Малки кораби” в Изпълнителна агенция „Морска администрация".
На варненското Черноморие има регистрирани 11 джет-бази. На всичките се правят регулярни проверки заедно с гранична полиция. Според българското законодателство, джетовете се карат между 50 и 300 метра навътре в морето и излизат на брега през специално ограден воден коридор. Според Морска администрация обаче по-голям проблем са личните джетове, защото собствениците им ги карат на неохраняеми плажове и няма кой да ги контролира.